Artykuł sponsorowany
Uprawianie survivalu wymaga rozsądku, umiejętności i dobrego przygotowania. Wyruszając na wyprawę, upewnij się, że masz ze sobą niezawodny sprzęt.
Dni spędzone na szlaku i w dziczy mogą być ekscytującym przeżyciem, pod warunkiem że zachowuje się ostrożność. Żaden sprzęt nie jest w stanie zastąpić umiejętności, ale użyty z rozmysłem ułatwi m.in. rozbicie obozu, rozpalenie ogniska czy zastawienie pułapki. Wybierając ekwipunek do survivalu, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na użyteczność i trwałość sprzętu, a nie jego walory estetyczne. Warto inwestować w lepszej jakości odzież i ekwipunek, tak, aby posłużył na lata i był dostosowany do różnych warunków pogodowych. Sprzęt do różnych form terenowej aktywności nie powinien stanowić balastu podczas podróży, dlatego warto wybierać urządzenia lekkie i wielofunkcyjne.
Nóż to najbardziej użyteczne narzędzie survivalowe, dzięki któremu możesz obrabiać dostępny w terenie materiał i konstruować z niego rozmaite rzeczy. Z pewnością przyda się do różnego rodzaju prac obozowych. Wybierając nóż, upewnij się, że będzie się nadawał do ponownego naostrzenia. Dobrze, jeśli rękojeść jest wykonana z tworzywa pozwalającego na wygodny chwyt noża nawet na mrozie. Warto wybierać model składany, ponieważ będzie bezpieczniejszy do noszenia w kieszeni i zajmie mniej miejsca.
To wielofunkcyjne urządzenie sprawdzi się zarówno w warsztacie, podczas wyprawy na ryby, jak i w głuszy. W zależności od modelu zawiera w sobie m.in. kombinerki, przecinak do drutu, otwieracz do puszek, śrubokręt i pilnik. Gadżet może okazać się niezawodny podczas ćwiczenia się w sztuce przetrwania.
Porządna latarka przyda się w każdym obozie. Warto zainwestować w model odporny na niekorzystne czynniki z otoczenia, takie jak np. skrajne temperatury, woda czy wstrząsy. Najlepsze modele posiadają regulację natężenia światła i wskazują poziom naładowania akumulatorów. Latarka to niezbędny gadżet, który przyda się zarówno w nocy na szlaku, jak i w roli awaryjnego źródła światła w domu.
Niezbędnym gadżetem do obserwacji ptaków czy terenu polowania jest lornetka. Jeśli zdecydujesz się na zakup, upewnij się, że urządzenie posiada wysoką rozdzielczość, duży zasięg i uszczelnienie gwarantujące wodoodporność. W czasie uprawiania survivalu sprzęt jest narażony na szybszą eksploatację, dlatego najlepiej sprawdzą się lornetki mające zabezpieczenie przed dostaniem się do wnętrza kurzu i wilgoci.
Kompas to podstawowy element służący do wyznaczania trasy i orientacji w terenie – dzięki niemu nie zabłądzisz na odludziu. Nowoczesne modele są kompaktowe i przystosowane do korzystania z nich w trakcie marszu czy biegu. Jeśli masz taką możliwość, wybierz model fosforyzujący w ciemności, dzięki czemu ułatwisz sobie korzystanie z kompasu w nocy.
Jedno z leśnych przykazań Raymodna Mearsa, znanego instruktora survivalowego, mówi o tym, aby traktować każdą wodę, jakby była skażona. Mears przestrzega, aby zawsze gotować lub oczyszczać wodę, nawet gdyby sprawiałaby wrażenie najczystszej w dolinie. Warto wybierać metody filtracji, które nie wymagają użycia żadnych środków chemicznych ani zasilania energią elektryczną – dużo wygodniejszy od tabletek odkażających będzie przenośny filtr do wody, który wykorzystuje siłę grawitacji. Dzięki temu gadżetowi możesz pić ze strumienia czy jeziora bez obaw o zatrucie.
Zdjęcie główne: