Polecamy

Jakich języków obcych warto się nauczyć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W dzisiejszych czasach nie trzeba już nikogo przekonywać, że znajomość języków obcych otwiera wiele drzwi. Jeszcze do niedawna jedną z najbardziej pożądanych umiejętności była swobodna komunikacja w języku angielskim. Obecnie coraz więcej uwagi poświęca się także innym językom obcym. Jakich warto się uczyć? Podpowiadamy!

Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Ile osób, tyle powodów. Każdy, zarówno dorosły, jak i dziecko, może mieć inną motywację do nauki. Szlifowanie umiejętności językowych od najmłodszych lat z pewnością ułatwia start w życiu dorosłym, szczególnie gdy szuka się dobrej pracy. Dzięki znajomości języków obcych mamy możliwość studiowania na zagranicznych uczelniach czy podróżowania i zaznajamiania się z obcymi kulturami i tradycjami.

Ta cenna umiejętność pozwala nam również nawiązywać kontakty z ludźmi z każdego zakątka świata. Poza tym warto podkreślić, że nauka języków obcych stymuluje rozwój mózgu i umiejętności poznawczych, a także ćwiczy pamięć krótkotrwałą i długotrwałą.

Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego?

Umiejętność posługiwania się językiem angielskim jest właściwie koniecznością – słyszymy go nie tylko w wielu krajach na całym świecie, lecz także w internecie, telewizji, szkole, pracy i przestrzeni publicznej. Rozpowszechnienie jednego języka umożliwiło proces globalizacji i zdecydowanie ułatwiło swobodne porozumiewanie się z mieszkańcami innych państw, zarówno na stopie prywatnej, jak i zawodowej.

Język angielski jest jednym z łatwiejszych języków do nauki. Wystarczy znajomość jego podstawowych struktur gramatycznych i niewielki zasób słów, aby móc się komunikować z innymi, podróżować, zwiedzać i nawiązywać pierwsze kontakty biznesowe. Warto też podkreślić, że językiem angielskim na co dzień posługuje się nawet ponad 500 milionów ludzi, co powinno być wystarczającą motywacją do nauki.

Jakich języków obcych, poza angielskim, warto się uczyć?

Choć język angielski stał się najbardziej rozpowszechniony, a przez to jego znajomość jest pożądana, to wiele osób coraz chętniej zaczyna się uczyć również innych, mniej popularnych języków. Decyzja o tym, jakiego języka jeszcze się nauczyć, powinna zależeć od naszych indywidualnych motywacji i celów. Jedni zakochają się w egzotycznym kraju i zapragną poznać jego kulturę, a innym będzie zależało na budowaniu międzynarodowej kariery. Każdy powód jest dobry.

Z pewnością warto uczyć się języków naszych sąsiadów, na przykład niemieckiego. Bliskie kontakty polityczne i relacje gospodarcze czy wspólne projekty sprawiają, że znajomość tego języka jest po prostu opłacalna, zwłaszcza że coraz więcej niemieckich firm otwiera swoje filie w Polsce. Znajomość języka niemieckiego umożliwia także pracę za granicą i to w pobliżu ojczyzny.

W szkołach średnich uczniowie chętnie uczą się też języka francuskiego i hiszpańskiego, które zdobywają coraz większą popularność. Są to języki o tzw. dużym zasięgu, co oznacza, że umożliwiają komunikację z innymi w różnych zakątkach świata, szczególnie podczas wakacyjnych podróży.

Dla Polaków atrakcyjne pod względem zawodowym stają się również kraje północne, na przykład Norwegia, Dania, Szwecja, stąd nauka języków skandynawskich jest coraz lepszą inwestycją. Dzięki znajomości języka norweskiego, duńskiego czy szwedzkiego (nawet na poziomie podstawowym) możemy przyciągnąć uwagę rekrutera i znacząco zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.

Zdj. główne: geralt/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co ma wpływ na jakość obrazu w telewizorze?
Co ma wpływ na jakość obrazu w telewizorze?
Chcesz mieć w swoim domu dostęp do najwyższej jakości obrazu i wyświetlać filmy w jakości wyższej niż w kinie? Zobacz, jakie czynniki mają wpływ na jakość obrazu w telewizorze.
Jak wybrać odpowiedni pakiet usług dla swojej strony internetowej: poradnik dla początkujących
Jak wybrać odpowiedni pakiet usług dla swojej strony internetowej: poradnik dla początkujących
Odkryj, jak efektywnie dobierać pakiety usług do potrzeb Twojej strony internetowej. Artykuł pomoże Ci zrozumieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze i jakie błędy unikać.
Diagnoza skrzyni biegów: Praktyczne wskazówki dotyczące diagnozowania problemów ze skrzynią biegów
Diagnoza skrzyni biegów: Praktyczne wskazówki dotyczące diagnozowania problemów ze skrzynią biegów
Diagnoza skrzyni biegów jest niezbędna w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów lub nieprawidłowości w jej działaniu.
Ostatnie wpisy