Polecamy

Jak sprawdzić, czy studio tatuażu jest bezpieczne?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Większość osób decydujących się na nowy tatuaż koncentruje się na procesie jego wykonywania, ale niestety zapomina o sprawdzeniu, jak czysty i bezpieczny jest salon tatuażu.

Istnieje wiele różnych bakterii chorobotwórczych, których przenikanie do organizmu podczas zabiegu jest możliwe. Klient salonu ma więc pełne prawo otrzymać informację o tym, w jaki sposób narzędzia i stanowisko pracy są sterylizowane oraz czy rękawiczki, igły i pojemniki na tusz są jednorazowe i nieużywane.

Tatuaże a zdrowie – jakie są zagrożenia?

Z medycznego punktu widzenia żaden tatuaż nie może być uważany za całkowicie bezpieczny. Potencjalna szkoda może wynikać z:

  • zakażenia w przypadku naruszenia sterylności podczas nakładania tatuażu,
  • reakcji na farbę, która może zawierać rtęć, kadm, kobalt, chrom i wiele innych naturalnych i chemicznych składników.

Co więcej, alergie czy stany zapalne niekoniecznie będą widoczne od razu – organizm może zareagować po kilku dniach, tygodniach, a nawet później.

Sprawdzanie salonu tatuażu

Opinie w sieci

Szukając salonu, który spełni Twoje oczekiwania i wykona projekt zgodny z Twoimi gustami, poświęć czas na poczytanie opinii innych klientów. Szczególnie zwróć uwagę na komentarze negatywne, zawierające zarzuty takie jak:

  • brak sterylności;
  • brzydki zapach;
  • powikłania po zabiegu;
  • niechlujność artysty.

Oczywiście, opinie w sieci warto dodatkowo zweryfikować. Jeśli masz taką możliwość, skontaktuj się z autorem negatywnej oceny lub napisz do salonu z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. Być może jest to dawno wyjaśnione nieporozumienie lub zamierzone działanie konkurencji.

Osobista wizyta

Zanim zdecydujesz się na tatuaż, skontaktuj się z salonem lub artystą, który Cię zainteresował i umów się na wizytę kontrolną. Jest to doskonała okazja, by poznać nie tylko samego tatuażystę, ale także sposób, w jaki pracuje. Jeśli trafisz akurat na zabieg innego klienta, możesz zapytać go o wrażenia. Pamiętaj jednak, by nie przeszkadzać nikomu w pracy i nie wchodzić nigdzie bez pozwolenia.

Jeśli salon nie jest otwarty i chętny na udzielenie Ci wszystkich informacji, powinno to wzbudzić Twoje podejrzenia. Może to być też oznaka braku profesjonalizmu, który również nie wróży nic dobrego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze salonu?

Pomieszczenia

Pomieszczenie powinno być jak najbardziej sterylne i nieco przypominać gabinet lekarski. Dodatkowo studio musi być regularnie wietrzone i sprzątane także poza głównymi stanowiskami roboczymi. Bez tego zapach farby, w połączeniu ze stresem związanym z zabiegiem, może powodować zawroty głowy i omdlenia.

Fotel, na którym leży lub siedzi klient ,musi być przykryty specjalnym jednorazowym, papierowym prześcieradłem. Artysta ma obowiązek przygotować miejsce do tatuowania przy Tobie. Jest to szczególnie ważne, gdy dotykasz fotela gołą skórą.

Narzędzia

Najwięcej uwagi należy poświęcić narzędziom, które mają bezpośredni kontakt z Twoją skórą. Wszystkie igły, nasadki i pojemniki z barwnikami są jednorazowe, a opakowanie z nimi tatuażysta powinien otwierać przy Tobie.  Jeśli masz jakieś podejrzenia lub wątpliwości, możesz sprawdzić datę ważności i wskaźnik sterylności, znajdujące się na każdym opakowaniu.

Procedury

Każdy salon ma obowiązek poinformować klienta o możliwych powikłaniach i zagrożeniach, a także dać mu do wypełnienia ankietę dotyczącą przeciwwskazań po zabiegu. Tatuażysta powinien też wyjaśnić Ci zasady prawidłowej pielęgnacji. Przychodząc na tatuaż, upewnij się, że te procedury zostały zachowane. Nie bój się też zadawać pytań.

Zdj. główne: Motoki Tonn/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak nastroić gitarę online?
Jak nastroić gitarę online?
Strojenie gitary ze słuchu jest problematyczne? Możesz skorzystać z internetowego tunera!
Ultrabook – praktyczne urządzenie dla każdego
Ultrabook – praktyczne urządzenie dla każdego
Sprawdź, dlaczego Ultrabook to praktyczne urządzenie dla każdego. Dowiedz się o jego zaletach oraz zastosowaniach, które sprawią, że codzienna praca czy nauka stanie się wygodniejsza.
Jak zaprojektować przestrzeń do pracy w domu?
Jak zaprojektować przestrzeń do pracy w domu?
Praca zdalna stała się normą w ostatnim czasie, a z nią potrzeba stworzenia odpowiedniej przestrzeni do pracy w domu. W artykule przedstawimy wskazówki dotyczące projektowania i urządzania funkcjonalnej i inspirującej strefy pracy w domu.
Ostatnie wpisy