Polecamy
Palmy w domu i na balkon – jakie gatunki wybrać?
Dom

Palmy w domu i na balkon – jakie gatunki wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zbliża się jesień, a palmy to idealne rośliny na przedłużenie lata! Palmy świetnie prezentują się zarówno w domu, jak i na balkonie czy tarasie, nadając miejscu egzotyczną, elegancką atmosferę. Warto jednak wiedzieć, jakie gatunki wybrać – czemu przyjrzymy się za chwilę.

Palmy na zewnątrz

Palma królewska

Reprezentuje dwa gatunki: daktylowca kanaryjskiego, który ma szorstkie, wzniesione do góry liście, oraz daktylowca niskiego o nieco bardziej miękkich, elegancko zwisających liściach. Obydwa dostępne są w różnej wielkości. Mogą być wystawiane na zewnątrz jedynie od czerwca do września z uwagi na wrażliwość na mróz.

Kordylina australijska

Najczęściej spotykane odmiany to Red Star, z czerwonymi liśćmi, i Verde, z zielonymi. Jest dostępna w różnych rozmiarach. Chłodne miesiące musi spędzić w domu.

Jukka włóknista i jukka karolińska

To gatunki roślin, które dobrze radzą sobie z mrozem, więc można spokojnie trzymać je na balkonie czy na tarasie przez cały rok. Wszystkie mają szorstkie rozety liści. Latem kwitną.

Jukka gwatemalska

Piękna palma, która jednak woli zimować w domu. Idealnie się sprawdza posadzona w dużych pojemnikach na zewnątrz, ale przez kilka pierwszych lat będzie odpowiednia również jako roślina doniczkowa do domu.

Szorstkowiec Fortunego

Rośnie do bardzo dużych rozmiarów, więc idealnie nadaje się do ozdabiania balkonów i tarasów. Dobrze radzi sobie z mrozem, więc może zimować na zewnątrz.

Palmy do domu

Palma areka

Występuje w kilku rodzajach. Najbardziej popularne z nich to areka żółtawa, która charakteryzuje się jasnozielonymi, pierzastymi liśćmi i wyraźnym żółtym żyłkowaniem. W warunkach domowych osiąga do 1,5 metra. Jest bardzo odporną rośliną, która dobrze nawilża i oczyszcza powietrze. Druga znana odmiana to palma bambusowa, która posiada pasiaste łodygi i intensywnie zielone liście.

Liwistona okrągłolistna

Ma piękne, wachlarzowate liście i łodygi wyposażone w kolce. Rośnie powoli i ma tendencję do rozrastania się wszerz.

Palma kokosowa

Hodowana w doniczkach osiąga maksymalnie 3 metry wysokości, więc nadaje się do uprawy tylko w dużych pomieszczeniach. Ma pierzaste, długie liście, a w warunkach domowych nie produkuje kwiatów i owoców.

Kencja

Ma ciemnozielone, pierzaste liście. Jest niezwykle łatwa w uprawie. W warunkach domowych może osiągnąć nawet do 3 metrów wysokości.

Palma koralowa

Posiada pierzaste, bardzo gęste liście. W warunkach domowych osiąga do 1,5 metra wysokości i dosyć mocno się rozrasta na boki.

Zdjęcie główne: Jonas Allert/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy na zakupach online można zaoszczędzić?
Czy na zakupach online można zaoszczędzić?
Zastanawiasz się, czy kupowanie w Internecie faktycznie się opłaca? Sprawdź te sposoby na oszczędzanie.
Joaquin Phoenix i Rooney Mara zagrają w filmie Pawlikowskiego, a my przyglądamy się dorobkowi reżysera!
Joaquin Phoenix i Rooney Mara zagrają w filmie Pawlikowskiego, a my przyglądamy się dorobkowi reżysera!
W nowym filmie Pawlikowskiego zagrają Joaquin Phoenix i Rooney Mara. Sprawdzamy, co wiadomo o tym projekcie i przyglądamy się poprzednim.
Lato w Łodzi – magia miasta odkrywana przez Ciebie
Lato w Łodzi – magia miasta odkrywana przez Ciebie
Lato w Łodzi – odkryj magię tego miasta pełnego festiwali, parków i kultury. Przygotuj się na niezapomniane chwile i atrakcje, które zostaną w Twojej pamięci na zawsze!
Ostatnie wpisy