Polecamy

Smartwatch jako narzędzie do diagnozy zdrowia – jakie funkcje są przydatne

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeszcze kilka lat temu, aby zbadać tętno, ilość tlenu we krwi, czy EKG, potrzebowaliśmy albo zestawu odpowiednich urządzeń, albo musieliśmy pójść do specjalisty. Dzisiaj wszystkie z tych funkcji są dostępne w jednym narzędziu, które możemy nosić zamiast zegarka mowa o smartwatchu. Producenci już dawno zrozumieli, że taka technologia może zaoferować o wiele więcej, niż tylko wskazywanie godziny. W tym artykule opiszemy, jakie funkcje mogą być szczególnie przydatne dla osób, które chcą aktywnie śledzić stan swojego organizmu.

Pulsoksymetr

Za pomocą pulsoksymetru jesteśmy w stanie zmierzyć tzw. saturację, czyli poziom tlenu we krwi. Aplikacja w smartwatchu mierzy saturację przez odbicie światła od hemoglobiny, które następnie jest wykrywane przez czujnik. Jest to pomiar mniej dokładny od tradycyjnego pulsoksymetru (nakładanego na palec), ale umożliwia określenie natlenienia krwi w stopniu co najmniej zadowalającym. Ta funkcja może przydać się osobom starszym lub cierpiącym na choroby układu oddechowego czy sercowo-naczyniowego. Często korzystają z niej także wspinacze alpejscy, którzy muszą mierzyć się ze spadkiem natlenienia krwi, wraz ze wzrostem wysokości. Informacja o ilości tlenu we krwi może zapobiec hipoksemii, czyli niedotlenieniu.

Tętno

Pomiar tętna to tak naprawdę jedna z podstawowych funkcji smartwatchy. Często taką funkcję oferują także smartfony. Dzięki temu, że nosimy zegarek cały czas na nadgarstku, urządzenie może dokonywać pomiarów tętna zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Umożliwi nam to analizę naszego rytmu serca, szczególnie podczas odpoczynku, ponieważ tętno spoczynkowe obrazuje ogólny stan zdrowia serca. Tak jak w przypadku pulsoksymetru pomiar tętna odbywa się za pomocą optycznego sensora, który bazuje na zasadzie ilości światła odbitego od naczyń krwionośnych. Nadal nie jest to rozwiązanie wysoce precyzyjne, ale w zupełności wystarczające do codziennego monitorowania tętna.

Sen

Jeśli nasz smartwatch jest wyposażony w sensor optyczny, może nam posłużyć do monitorowania jakości snu. Zgodnie z najnowszymi badaniami, osoby śpiące mniej niż 7 godzin dziennie, są obarczone większym ryzykiem zachorowania na starość na chorobę Alzheimera. Smartwatch jest w stanie zmierzyć ilość naszego snu oraz określić jego jakość. Wyróżnia się cztery cykle snu: sen lekki (przygotowanie organizmu do snu), sen głęboki (twardy sen, kiedy mięśnie przestają pracować), sen REM (kiedy występują marzenia senne) oraz obudzenie się. Jeśli zdarza się nam budzić w nocy, a nasz sen jest przerywany, dzięki smartwatchowi będziemy mogli dowiedzieć się, ile dokładnie spaliśmy i jak spaliśmy. Pozwoli nam to lepiej kontrolować stan naszego wypoczynku.

Pomiar EKG

EKG, czyli elektrokardiogram to badanie czynności elektrycznej serca, które może przydać się osobom z wadami serca. Oczywiście pomiar nie będzie tak dokładny, jak w przypadku profesjonalnych urządzeń, jednak może nas poinformować o migotaniu przedsionków, a to z kolei powinno nam zasugerować wizytę u lekarza. Pomiaru EKG za pomocą smartwatcha nie powinny wykonywać osoby, które mają wszczepione implanty elektroniczne.

Podsumowanie

Dzięki smartwatchowi jesteśmy w stanie kontrolować podstawowe funkcje życiowe. Wydaje się więc, że jest to przydatne urządzenie dla każdej grupy wiekowej, niezależnie od prowadzonego trybu życia. Należy jednak pamiętać, że nie jest to narzędzie medyczne i nie może zastąpić profesjonalnej porady lekarza.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odtwarzacz do winyli – o czym pamiętać podczas zakupu?
Odtwarzacz do winyli – o czym pamiętać podczas zakupu?
Słuchanie płyt winylowych znów stało się modne. Podpowiadamy, jak wybrać idealny gramofon.
Niezbędne wyposażenie przemysłowe
Niezbędne wyposażenie przemysłowe
Jakie systemy i urządzenia są niezbędne na hali produkcyjnej? Sprawdź nasze typy, od miejsca rozładunku, przez armaturę, aż po podłogi w miejscu pracy. Bądź na bieżąco z przydatnymi akcesoriami i zapewnij odpowiednie warunki pracy w swoim zakładzie.
Jakich języków obcych warto się nauczyć?
Jakich języków obcych warto się nauczyć?
Nauka języków obcych otwiera przed nami mnóstwo nowych możliwości. Jakich języków warto się uczyć? Sprawdzamy!
Ostatnie wpisy