Polecamy
Co zrobić, żeby dom był energooszczędny?
Dom

Co zrobić, żeby dom był energooszczędny?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kto z nas nie chciałby zaoszczędzić na rachunkach za prąd? Domy energooszczędne umożliwiają zarówno zmniejszenie opłat, jak i redukują negatywny wpływ na środowisko.

Co więc składa się na tę całą energooszczędność? Bardzo wiele czynników. W dużym stopniu zależy to też od tego, o jakim stopniu energooszczędności mówimy. Niektóre rozwiązania można wdrożyć do już ukończonego budynku. O innych trzeba myśleć na etapie projektowania. Istotną rolę gra chociażby to, w którą stronę świata jest on zwrócony. Dlatego jeżeli dopiero myślimy o budowie domu, warto zastanowić się, czy jest to gra warta świeczki.

Gdzie można postawić dom energooszczędny?

Tak jak zostało wspomniane na początku, nawet usytuowanie budynku względem kierunków geograficznych może mieć wpływ na zużycie energii. W tym celu najlepiej jest ustawić go w orientacji północ-południe. Minimalizuje się w ten sposób nasłonecznienie w okresie letnim. Budynek będzie wtedy chłodniejszy, co zredukuje koszty dodatkowej klimatyzacji. Zimą za to otrzymamy tego słońca zdecydowanie więcej. Wiąże się to nie tylko z oczywistym, naturalnym ocieplaniem budynku. Nadmiar promieni słonecznych można zebrać za pomocą ogniw fotowoltaicznych i przeznaczyć do ogrzewania budynku. Nie bez znaczenia jest też to, które pomieszczenia znajdą się po jakiej stronie. Pomieszczenia zlokalizowane na południu są dobrze i równomiernie nasłonecznione przez większość dnia. Jest to więc dobre miejsce na przykład na pokój dzienny. Pokoje znajdujące się we wschodniej części będą miały zapewniony dostęp do światła o poranku i cienia wieczorem. Można tam więc ulokować sypialnię albo kuchnię. Północ otrzymuje za to najwięcej cienia, więc idealnie nadaje się na wszelkiego typu pomieszczenia gospodarcze lub garaż.

Forma i materiały

Zarówno kształt bryły budynku, jak i wykorzystane materiały są kolejnym istotnym czynnikiem, który wpływa na zużycie energii. Najlepiej bilans ten wychodzi w przypadku najprostszej kubatury. Trzeba więc jak najbardziej zminimalizować liczbę ścian zewnętrznych i połaci dachowych. Jeżeli chodzi o materiały, to do konstrukcji tego typu wykorzystuje się materiały o dużej masie termicznej. Są to między innymi cegły, kamień, czy beton. Ograniczają one wymianę ciepła, stabilizując tym samym temperaturę wewnątrz. Poza samymi materiałami warto też zadbać o właściwą izolację termiczną ścian. Zazwyczaj w tym celu stosuje się styropian. Warstwa izolacyjna ścian oraz ław fundamentowych powinna wynosić przynajmniej 20 centymetrów a podłogi (na gruncie) 15 centymetrów. W konstrukcji dachowej powinna zostać natomiast przemyślana trzydziestocentymetrowa warstwa wełny mineralnej. Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość i poprawny montaż wszystkich elementów. 

Fotowoltaika

Jest to element, który może być zarówno zaplanowany razem z powstającym budynkiem, jak i zainstalowany na już istniejącej konstrukcji. Inwestycja w tego typu panele pozwala zmniejszyć rachunki za prąd i zrobić coś dobrego dla środowiska (zmniejszają one emisję CO2). System tego typu składa się w dużym uproszczeniu z falownika i ogniw fotowoltaicznych. Wytworzony przez nie prąd jest następnie przetwarzany przez falownik i rozdysponowywany do bieżących potrzeb. Nadwyżka wyprodukowanej energii oddawana jest do sieci energetycznej, skąd można ją z powrotem pobrać i wykorzystać, gdy będzie potrzebna. W celu dalszej optymalizacji kosztów można pomyśleć też o ogrzewaniu za pomocą pompy ciepła. W niektórych przypadkach lepiej jednak sprawdzi się tradycyjny piec gazowy.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*