Polecamy

Najlepsze interaktywne muzea w Polsce!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie trudno wyobrazić sobie muzeum bez interaktywnych warsztatów, prezentacji tematycznych czy multimedialnych. Również w Polsce nie brakuje takich atrakcji. Oto 5 z nich, które trzeba zobaczyć.

Hydropolis we Wrocławiu

Lokalizacja muzeum nie jest przypadkowa – Hydropolis mieści się w starym zbiorniku na wodę, który przez prawie 100 lat był głównym źródłem wody pitnej dla Wrocławia. Każda z ośmiu tematycznych stref muzeum opowiada o innym aspekcie wody. Mamy tu początki wody i różne jej stany, wodne środowiska i ich mieszkańców czy historię budowli wodnych. Jednym z ciekawszych eksponatów jest replika batyskafu „Trieste”, który w 1960 dokonał rekordowego zanurzenia w Rowie Mariańskim. Do dyspozycji zwiedzających są także pokazy multimedialne i interaktywne gry edukacyjne dla najmłodszych.

Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie

Możliwości, jakie Centrum daje swoim gościom, są po prostu fantastyczne. Pod jednym dachem zgromadzono ponad 400 interaktywnych ekspozycji-eksperymentów wyjaśniających różnorodne zjawiska przyrodnicze i pojęcia z zakresu fizyki czy chemii – tornada, fale dźwiękowe, grawitację czy trzęsienia ziemi. A wszystko to w formie wciągającej zabawy. Centrum Kopernika organizuje także wiele ekspozycji cyklicznych i czasowych, a także pokazów multimedialnych i eksperymentów na żywo. To najlepsze miejsce, aby zaszczepić zainteresowanie nauką u dzieci i młodzieży.

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

Centrum Bajki to nietypowy budynek pełen interaktywnych ekspozycji oraz przylegające do niego tereny zielone, gdzie powstał Park Akademia Bajki, czyli edukacyjne ogrody, park linowy i skatepark.  Zwiedzający mają wrażenie, że przenoszą się do innego świata. Podróż wiedzie przez Krainę Baśni, zamieszkaną przez postacie z baśni i bajek różnych ludów Europy, oraz Krainę Soria Moria, która przenosi gości w świat skandynawskich mitów i legend. Odwiedzając Centrum, można wziąć udział warsztatach tematycznych, obejrzeć film czy przedstawienie teatralne. Muzeum organizuje również wiele cyklicznych wydarzeń i festiwali dla dzieci.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Europejskie Centrum Solidarności to nie tylko muzeum o ruchu „Solidarności” i opozycji antykomunistycznej w Polsce oraz Europie, ale także centrum dialogu o współczesnym świecie. Charakterystyczny rdzawy budynek przypominający kadłub statku jest jednym z najważniejszych punktów na kulturalnej i turystycznej mapie Polski.

Centrum organizuje konferencje, dyskusje, projekty dla dzieci i młodzieży, spektakle teatralne, pokazy filmowe (również w 3D) oraz wystawy czasowe. Ogród zimowy otwarty jest przez cały rok na spotkania i rekreację, a od wiosny do jesieni na dachu działa taras widokowy, z którego rozpościera się piękna panorama miasta.

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

Zbiory muzealne gromadzone są od 1934 roku, a dziś muzeum może pochwalić się ponad pięcioma tysiącami eksponatów. Zgromadzone są tu rękopisy i druki, dzieła Chopina, jego korespondencja, pamiątki, dokumenty, wydania dzieł kompozytora, a także obrazy, rysunki i rzeźby.

Dużą popularnością cieszą się bohomazy, czyli odręczne notatki i rysunki mistrza w zachowanych pamiętnikach z lat 30. XIX wieku. Nowoczesne aranżacje i atrakcje multimedialne sprawiają, że zwiedzający mogą poczuć się jak goście samego Fryderyka Chopina. Wystawy przygotowane są w taki sposób, aby każdy, przyjeżdżając „z wizytą do Chopina”, poznał życie jego rodziny i miejsce, w którym dorastał wielki kompozytor.

Zdj. główne: Brett Wharton/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przydatne akcesoria do kabli
Przydatne akcesoria do kabli
Kable otaczają nas z każdej strony, jednak niewiele osób wie, jak prawidłowo się z nimi obchodzić. Przedstawiamy kilka gadżetów i akcesoriów, które przydają się przy pracy z kablami.
Jak dbać o zdrowie oczu i zapobiegać problemom wzrokowym?
Jak dbać o zdrowie oczu i zapobiegać problemom wzrokowym?
Chroń swoje oczy i ciesz się zdrowym wzrokiem! Regularne badania, odpowiednia dieta i odpoczynek to kluczowe czynniki w zapobieganiu problemom wzrokowym.
Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy – co warto wiedzieć przed zapisaniem się?
Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy – co warto wiedzieć przed zapisaniem się?
Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy jest szkoleniem, które ma na celu nauczenie uczestników, jak udzielać pomocy w przypadku nagłych wypadków i sytuacji, w których zdrowie lub życie człowieka jest zagrożone. Jest to niezwykle ważne szkolenie, które może pomóc uratować życie lub zdrowie drugiej osoby, szczególnie w sytuacjach, w których pomoc medyczna nie jest dostępna.
Ostatnie wpisy