Polecamy

Jak zrobić własne presety w Lightroomie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Fotografia to bardzo twórcze hobby, które wymaga dobrych programów. Jednym z nich bez wątpienia jest Adobe Lightroom CC. Warto przyjrzeć się temu narzędziu i poznać pewną przydatną funkcję.

Czym jest Adobe Lightroom CC i jakie opcje oferuje?

Jest to nic innego, jak bardzo przydatne narzędzie, które umożliwia tworzenie niesamowitych fotografii. Program pozwala na dość złożoną edycję zdjęć za pomocą łatwego i intuicyjnego interfejsu. Posiada on szeroko rozbudowane wsparcie dla urządzeń przenośnych. Zdaniem wielu za jego pomocą można rozwinąć swoje umiejętności związane z fotografią. Program oferuje również bogatą bazę poradników, które mogą znacząco pomóc przy samej edycji zdjęć.

Lightroom oferuje szereg różnych opcji, zarówno tych bardziej podstawowych – wycinanie, rozjaśnianie czy zaznaczanie – jak i zaawansowanych, jak np. remiksowanie.

W jaki sposób stworzyć presety?

Na wstępie warto wyjaśnić, czym są w ogóle presety. Jest to pewna funkcja zapisania danej edycji obrazów, którą można na nowo nanieść na inne zdjęcie jednym kliknięciem. Jest to zdecydowanie warta uwagi opcja, jeśli pragniemy stworzyć kilka zdjęć do jednej kompozycji, ewentualnie z takim samym filtrem.

Dzięki temu w trakcie edycji można zaoszczędzić sporo czasu. Nakładanie tych samych filtrów na kilkanaście zdjęć może być dość czasochłonne. Dlatego warto poznać sposoby na stworzenie własnych presetów.

  • Pierwszym krokiem będzie uruchomienie samego programu Adobe Lightroom CC.
  • Następnie należy otworzyć nowe zdjęcie.
  • Kolejnym krokiem będzie stworzenie własnej, unikalnej edycji.
  • Teraz wystarczy znaleźć opcję „Presets” i kliknąć trzy kropki w prawym górnym rogu.
  • Następnie należy wybrać opcję „Create Preset”.
  • Następnym krokiem będzie wypełnienie wszelkich informacji na temat nowo utworzonego presetu.
  • Teraz trzeba zaznaczyć, które elementy samej edycji zdjęcia mają wejść w skład presetu.
  • Kiedy uznamy, że całość została już stworzona w taki sposób, jaki chcemy, wystarczy całość zapisać przyciskiem „zatwierdź”.
  • W celu przetestowania, czy całość działa, jak należy, warto zapisać wcześniejsze zdjęcie i załadować kolejne.
  • Następnie ponownie kliknąć „Presets” i załadować zapisaną wcześniej pozycję.

Jeśli nowe zdjęcie otrzymało wcześniejsze filtry, oznacza to, że cały proces został wykonany poprawnie. Nie jest to trudne, a może przynieść wiele ciekawych korzyści. W ten sposób możemy edytować o wiele większą liczbę zdjęć w krótszym czasie. Tak stworzone fotografie będą świetnym pomysłem na prezent czy do zastosowania w albumie. Możliwości są tak naprawdę nieograniczone, a to i tak dopiero jeden z wielu ciekawych narzędzi, które warto odkryć samemu w programie Adobe Lightroom CC.

Dlaczego warto korzystać z Adobe Lightroom CC?

Oprócz opisanej wyżej funkcji program umożliwia wiele ciekawych opcji edycji. Dodatkowo twórcy programu oferują pewien darmowy okres próbny oraz specjalne forum społeczności, z którego można czerpać inspirację, a także rozmawiać z innymi użytkownikami tego narzędzia.

Warto też wspomnieć o tym, że program jest dostępny na różne platformy mobilne, co umożliwia edytowanie zdjęć w czasie rzeczywistym. Jest kompatybilny zarówno z systemem Android, jak i iOS.

Zdj. główne: Vadim Artyukhin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Porównanie popularnych modeli tabletów do 600 złotych – Samsung Galaxy Tab A7 vs Lenovo Tab M10 vs Huawei MatePad T10
Porównanie popularnych modeli tabletów do 600 złotych – Samsung Galaxy Tab A7 vs Lenovo Tab M10 vs Huawei MatePad T10
Zobacz porównanie najbardziej popularnych tabletów dostępnych na rynku poniżej 600 złotych: Samsung Galaxy Tab A7, Lenovo Tab M10 i Huawei MatePad T10. Dowiedz się, który z nich jest najlepszym wyborem dla Ciebie.
Przełom w diagnostyce raka piersi
Przełom w diagnostyce raka piersi
Diagnostyka raka piersi może być bardziej skuteczna. Pomóc w tym ma urządzenie, które naśladuje psie receptory.
Jak automatyzacja procesów biznesowych przyczynia się do oszczędności czasu i pieniędzy
Jak automatyzacja procesów biznesowych przyczynia się do oszczędności czasu i pieniędzy
Przekonaj się, jak automatyzacja procesów biznesowych pomaga firmom przyspieszyć działania, zredukować błędy, osiągnąć większą efektywność i zasoby, co składa się na oszczędności czasu i pieniędzy.
Ostatnie wpisy