Polecamy

Jakie zastosowanie mają minikomputery?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Chociaż niewiele osób o tym wie, mikrokomputery obecne są wszędzie i można powiedzieć, że sterują światem. Są one niezauważalne, lecz bardzo ważne dla funkcjonowania większości elektroniki, której są “mózgiem”. Nawet, jeśli z informatyką lub elektroniką nie masz wiele wspólnego, warto wiedzieć, na czym polega działanie poszczególnych urządzeń czy systemów. Poznaj zastosowanie mikrokomputerów.   

Sterowanie systemami inteligentnych urządzeń 

Masz w swoim domu inteligentne urządzenia? Za pomocą mikrokomputera możesz skoordynować ich pracę, nawet, jeśli nie pochodzą one od tego samego producenta tego samego systemu. Dzięki mikrokomputerowi możesz synchronizować działanie sprzętów lub po prostu sterować nimi z poziomu jednego urządzenia. Wielu początkującym programistom minikomputery służą do nauki i ćwiczeń tej sztuki. Zaaranżowanie takiego systemu naprawdę ułatwia życie i korzystanie z domowych sprzętów smart. Jest to szczególnie przydatne w przypadku sterowania oświetleniem, umożliwia na przykład zaprogramowanie żarówek w określoną przez Ciebie automatyczną choreografię. Jest to coraz bardziej popularny sposób na ochronę domu przed włamaniem, ponieważ oświetlenie tworzy iluzję obecności domowników w pustym domu. Dodatkowo możesz dzięki niemu zbudować i sterować za jego pomocą całym systemem antywłamaniowym. Automatyczne rolety okienne, alarmy, kamery monitoringu możesz kontrolować i synchronizować, wykorzystując mikrokomputer. To bardzo wygodna i względnie niedroga metoda na ochronę swojego domu przed nieproszonymi gośćmi.  

Kieszonkowy komputer  

Jeśli masz bardzo mały pokój lub mieszkanie i trudno Ci znaleźć miejsce dla standardowego PC, mikrokomputer może być odpowiedzią na Twoje potrzeby. Choć minikomputery nie mają aż takich możliwości, jak tradycyjne komputery stacjonarne, z powodzeniem możesz na takim komputerze oglądać filmy, korzystać z Internetu, a nawet grać w proste gry. Będziesz jednak potrzebować do obsługi takiego mikrokomputera pewnych gadżetów, między innymi wyświetlacza kompatybilnego z urządzeniem, na przykład Raspberry Pi – jednego z najpopularniejszych minikomputerów.  Dzięki wyświetlaczowi, “malinka” może zacząć pełnić te same funkcje, co tradycyjny PC. Akcesoria do obsługi minikomputerów możesz zakupić z internetowym sklepie Botland.  

Sterowanie maszynami przemysłowymi  

Wiele maszyn i automatów sterowane jest za pomocą komputerów. W tej sytuacji prędkość komputera nie ma większego znaczenia, ważne przede wszystkim, żeby pomieścił on system sterujący daną maszyną. Mikrokomputer steruje ruchem, działaniem oraz funkcjami automatów, umożliwia ich prawidłowe zaprogramowanie do wytwarzania na przykład konkretnych produktów. W przemyśle coraz częściej wykorzystuje się maszyny i automaty, które, właśnie dzięki obecności mikrokomputera, sterującego ich pracą, są w stanie bardzo precyzyjnie wykonywać skomplikowane i bardzo złożone zadania.   

We współczesnym świecie technologia i elektronika ułatwia ludziom życie na każdym kroku. Ta pomoc ze strony maszyn nie zawsze jest zauważalna, ponieważ staje się dla nas tak oczywista, że trudno ją określić. Minikomputery są właśnie jednym z takich elementów życia, z których istnienia mało kto zdaje sobie sprawę. Są one jednak bardzo przydatne i tak naprawdę obecne wszędzie, na przykład sterują sygnalizacją świetlną lub wspomagają produkcję części do Twojego samochodu. 

Fot. Sahand Babali/unsplsh.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sposoby na skutecznie ograniczenie kosztów podróży
Sposoby na skutecznie ograniczenie kosztów podróży
Dowiedz się, jak skutecznie ograniczyć koszty podróży. Przedstawiamy praktyczne porady, z których warto skorzystać! Dowiedz się więcej od nas!
Jak integracja stanowisk zrobotyzowanych i automatyzacja obsługi maszyn wpływa na efektywność przemysłu?
Jak integracja stanowisk zrobotyzowanych i automatyzacja obsługi maszyn wpływa na efektywność przemysłu?
Poznaj wpływ integracji zrobotyzowanych stanowisk pracy oraz automatyzacji obsługi maszyn na efektywność przemysłu. Dowiedz się, jak technologie te zmieniają wymogi i procesy produkcyjne, przynosząc korzyści dla przedsiębiorstw.
Czy w świecie muzyki jest miejsce dla wirtualnej rzeczywistości?
Czy w świecie muzyki jest miejsce dla wirtualnej rzeczywistości?
Koncert na domowej kanapie? Granie na pianinie, bez posiadania instrumentu? Dzięki technologii VR to jest możliwe.
Ostatnie wpisy