Polecamy
Co ma wpływ na jakość obrazu w telewizorze?
Dom

Co ma wpływ na jakość obrazu w telewizorze?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wysoka jakość obrazu w telewizorze ma ogromny wpływ na to, jak odbierana jest przez nas treść prezentowanych programów czy filmów. Niewyraźny, przeskakujący i rozedrgany obraz to męczarnia dla oczu, oglądanie telewizji w tak niskiej jakości jest nie tylko frustrujące, lecz także może wywoływać bóle głowy, a nawet nudności. Obecnie praktycznie wszystkie produkowane telewizory przystosowane są do wyświetlania obrazu w jakości HD, jednak często zdarza się, że mimo tego, obraz nie jest wystarczająco ostry. Co ma więc wpływ na jakość obrazu? Dowiesz się z tego artykułu. 

Rodzaj matrycy

Wybór odpowiedniego rodzaju matrycy jest podstawowym krokiem, jaki możesz wykonać, by obraz w Twoim telewizorze zachwycał ostrością, nasyceniem barw i nie tylko. Matryca to element, telewizora, który najbardziej wpływa na jakość wyświetlania.  Na rynku najpopularniejsze są obecnie dwa typy matrycy – LED oraz OLED. Choć nazwy te brzmią podobnie, różnice między tymi modelami są znaczące. Matryca OLED charakteryzuje się znakomitym kontrastem, wyrazistością obrazu i koloru, ale niestety także wysoką ceną. Matryce LED są sporo tańsze, ale w tym wypadku spadek ceny łączy się ze spadkiem jakości. Renomowane firmy produkują jednak telewizory LED o doskonałej, porównywalnej z OLED jakości obrazu. Taki kompromis to ogniwo łączące świetną jakość z rozsądną ceną. 

Rozdzielczość wyświetlacza

Ekran telewizora wyświetla obraz za pomocą pikseli – maleńkich punkcików, które tworzą całość obrazu. Im więcej jest tych punkcików, tym lepszej jakości i ostrości jest obraz wyświetlany w telewizorze. Każdy model telewizora ma nieco inną ilość pikseli, dlatego przy kupnie sprzętu, warto zwrócić uwagę na tę wartość w specyfikacji urządzenia. Jeszcze do niedawna najwyższą dostępną jakością było HD (z ang. high definition). W tych czasach na rynku można znaleźć telewizory w jakości UHD – ultra high definition, czyli tak zwane 4K. Obraz w tej rozdzielczości będzie niezwykle realistyczny, ostry, nasycony i stabilny. 

Umiejscowienie telewizora

Miejsce, w którym ma stanąć telewizor również nie jest bez znaczenia. Sprzęt odbiera bowiem sygnał z anteny, w stosunku do której musi być ustawiony w miarę blisko. Sygnału nie powinno też nic zakłócać – metalowe elementy, gruby beton lub ściana z cegły mogą blokować przepływ informacji, w tym obrazu, między telewizorem a anteną. Sama antena oraz jej położenie również nie są obojętne dla jakości obrazu przesyłanego do telewizora. Nowoczesna antena DVB-T zapewnia doskonałą jakość obrazu i mocny, stabilny sygnał. Najlepiej taką antenę zamontować w pobliżu okna pomieszczenia, w którym znajduje się telewizor. 

Jakość wyświetlanego materiału

Wiele osób myśli, że jeśli kupią telewizor w jakości Ultra HD, ich nagranie z dzieciństwa, puszczone na kasecie VHS nagle nabierze ostrości i kontrastu. Niestety tak się nie dzieje. Jeśli wyświetlany materiał jest słabej jakości, wysoka rozdzielczość ekranu, matryca OLED oraz najlepsze ustawienia tego nie zmienią. Dlatego, jeśli chcesz w pełni korzystać z potencjału swojego telewizora, wybieraj kanały w jakości HD. Obecnie wiele programów telewizyjnych ma swoje odpowiedniki w wysokiej definicji obrazu, co pozwala na docenienie możliwości telewizora nawet przy oglądaniu zwykłych serwisów informacyjnych.

Zdjęcie główne: Stefan Coders/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W co powinno być wyposażone laboratorium?
W co powinno być wyposażone laboratorium?
Laboratoria pozwalają na funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw przemysłowych, a także całej branży medycznej i farmaceutycznej. Zobacz, jakie elementy wyposażenia są konieczne do tego, by laboratorium mogło pracować.
Jak nowoczesne obrazy na płótnie mogą odmienić wygląd twojego wnętrza?
Jak nowoczesne obrazy na płótnie mogą odmienić wygląd twojego wnętrza?
Odkryj, jak nowoczesne obrazy na płótnie wpływają na atmosferę twojego domu, przekształcając powszednie przestrzenie w wyjątkowe kompozycje.
Jak radzić sobie z ADHD w życiu dorosłym?
Jak radzić sobie z ADHD w życiu dorosłym?
ADHD w życiu dorosłym - Jak efektywnie radzić sobie z tym zaburzeniem? Odkryj strategie i narzędzia pomagające osiągnąć równowagę i sukces.
Ostatnie wpisy