Polecamy

Zadbaj o wilgotność powietrza w domu – przydatne urządzenia

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Funkcjonowanie w domu, w którym jest suche powietrze, może być wyjątkowo niekomfortowe. 

Takie otoczenie będzie dużym utrudnieniem w wykonywaniu codziennych czynności przede wszystkim dla osób cierpiących na takie przypadłości, jak alergie, choroby skóry lub przeziębienie. Dowiedz się, jak zadbać o wilgotność powietrza w domu!

Naturalne nawilżanie powietrza – proste sposoby

Na początku przedstawimy proste sposoby na nawilżenie powietrza, z których będzie mógł skorzystać dosłownie każdy. Pierwszym z nich jest umieszczenie roślin w poszczególnych pomieszczeniach. Kwiaty są znane ze swoich zdolności do wytwarzania tlenu i wilgoci. Jeśli chcesz zapewnić w pokoju dziennym lub sypialni odpowiedni poziom nawilżenia, zdecyduj się na więcej roślin w pomieszczeniu.

Kolejnym rozwiązaniem jest umieszczanie szklanek lub misek z wodą w pobliżu źródła ciepła, na przykład grzejnika. Po odparowaniu woda sprawi, że powietrze będzie miało odpowiedni stopień wilgotności. Inne miejsca, obok których można umieścić pojemnik z wodą, to płaszcz kominka lub przestrzeń w pobliżu pieca.

Nawilżanie powietrza można też zapewnić inną drogą. Jeśli chcesz, żeby przestrzeń użytkowa miała odpowiedni stopień wilgoci i łatwo było oddychać, to nie zamykaj łazienki w trakcie gorącej kąpieli. Możesz też zdecydować się na suszenie ubrań w środku pokoju lub pozostawić otwartą zmywarkę zaraz po zakończeniu jej pracy. Przy każdym z wymienionych przypadków woda odparowuje i sprawia, że powietrze jest wilgotniejsze.

Urządzenia zapewniające nawilżenie powietrza

Na pierwszym miejscu wśród wybieranych urządzeń znajdują się nawilżacze ewaporacyjne. Ta grupa produktów wykorzystuje wentylator do przepuszczania powietrza przez wilgotny filtr, który jest nasączony wodą z przeznaczonego do tego zbiornika. W momencie, kiedy przechodzi przez niego suche powietrze, część wody odparowuje, dodając wilgoć do powietrza.

W sklepach można też znaleźć nawilżacze parowe, które gotują wodę, a następnie uwalniają parę. Inną popularną odmianą są nawilżacze ultradźwiękowe. Mają membranę, która wibruje z ultradźwiękową częstotliwością. Zamienia ciekłą wodę w drobne kropelki i wytwarza chłodną mgiełkę. Nawilżacze powietrza można kupić w cenie od 100 do ok. 4 000 zł. 

Do standardowego użytkowania nadadzą się tańsze produkty. Jeśli ktoś zmaga się z alergią lub poważniejszymi przypadłościami, powinien rozważyć nabycie droższego nawilżacza, który ma więcej funkcji, np. oczyszczanie powietrza.

Dlaczego warto zadbać o nawilżanie powietrza?

Właściwa wilgotność powietrza w pomieszczeniu to od 40 do 60%. Jest zależna od temperatury. Przykładowo dla poziomu ciepła 19–20°C optymalna wilgotność to ok 55–60% a dla 21–22°C to 40–45%.

Właściwa wilgotność zmniejsza częstotliwość występowania i ryzyko infekcji dróg oddechowych, które mogłyby być spowodowane wirusami przenoszonymi przez powietrze. Pomaga również podczas leczenia suchej skóry, chronicznego bólu gardła czy krwawieniu z nosa. Warto też wspomnieć, że właściwy poziom wilgotności powietrza pozwoli ochronić drewniane wyposażenie domu przed pękaniem i rozszczepianiem. 

Ze względu na wspomniane aspekty, warto zadbać o nawilżanie powietrza. Można do tego użyć urządzenia lub zdecydować się na tzw. domowe sposoby. Pomoże to zadbać o zdrowie, a także wyposażenie domowe i podniesie komfort przebywania w poszczególnych pomieszczeniach.

Zdj. główne: Sergey Norkov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
6 sposobów na to, żeby taniej zabookować hotel
6 sposobów na to, żeby taniej zabookować hotel
Dowiedz się, jak tanio zabookować hotel! Sprawdź 6 sprawdzonych sposobów.
Dlaczego warto zamieszkać w domku z drewna?
Dlaczego warto zamieszkać w domku z drewna?
Domy z drewna to od lat popularne rozwiązanie dla ludzi, którzy pragną mieć swój własny, wyjątkowy dom. Drewno to materiał, który zapewnia ciepło i przytulną atmosferę, co sprawia, że takie domy są wyjątkowo przyjazne dla mieszkańców. W tym tekście omówiono, dlaczego warto zamieszkać w domku z drewna i jakie są jego największe zalety.
Joaquin Phoenix i Rooney Mara zagrają w filmie Pawlikowskiego, a my przyglądamy się dorobkowi reżysera!
Joaquin Phoenix i Rooney Mara zagrają w filmie Pawlikowskiego, a my przyglądamy się dorobkowi reżysera!
W nowym filmie Pawlikowskiego zagrają Joaquin Phoenix i Rooney Mara. Sprawdzamy, co wiadomo o tym projekcie i przyglądamy się poprzednim.
Ostatnie wpisy