Polecamy

Jak dobierane są okulary korekcyjne?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zaczynasz słabiej widzieć? Masz problemy z czytaniem, bo literki rozmazują Ci się przed oczami? A może musisz mrużyć oczy, żeby przeczytać napis na billboardzie? Problemy ze wzrokiem to nie przelewki i warto natychmiast na nie reagować – masz wtedy o wiele większą szansę na skuteczne leczenie i ograniczenie postępowania wady.

Czym jest wada wzroku?

Wady wzroku to schorzenia, których popularność jest bardzo wysoka. Na szczęście, dzięki obecnemu poziomowi wiedzy medycznej, szkła korekcyjne dostępne są dla większości ludzi i pozwalają na powrócenie do normalnego poziomu życia. Na czym jednak polega schorzenie, którego doświadcza tak wiele osób w każdym wieku? Najprościej mówiąc wada wzroku to niezdolność oka do tworzenia prawidłowego obrazu. Chodzi tutaj o ogniskowanie pozyskiwanych fali światła na plamce żółtej, czyli punkcie znajdującym się w centralnej części siatkówki, a problemem jest tak zwana refrakcja, czyli proces załamania światła. Nieprawidłowo załamane światło sprawia, że pozyskiwany obraz staje się zamazany i niewyraźny – i jest to główny objaw wady wzroku. W zależności od tego, w jaki sposób zaszedł proces zaburzenia refrakcji, schorzeniem może być krótkowzroczność (niewidzenie dali), dalekowzroczność (niewidzenie bliży) lub astygmatyzm (niewyraźne widzenie).

Dobieranie szkieł korekcyjnych

Wyznaczyć wadę o dobrać szkła korekcyjne może lekarz okulista lub optyk poznań. Będą one w znaczący sposób różnić się u osób z różnymi schorzeniami. Na przykład, ludzie cierpiący z powodu krótkowzroczności, dobrze widzący z bliska, ale tracący ostrość widzenia podczas patrzenia na odległe obiekty, muszą bezwzględnie korygować swoją wadę, aby nie uległa pogorszeniu. Robi się to przy pomocy wklęsłych soczewek w szkłach korekcyjnych. W przypadku krótkowzroczności częste są powikłania i może z nią być powiązany rozwój innych chorób oczu, takich jak jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Istnieje również sposób na trwałe pozbycie się tej wady – wszczepienie soczewek fakijnych lub refrakcyjna wymiana soczewek.

W przypadku dalekowzroczności, nazywanej również nadwzrocznością, problem z refrakcją polega na tworzeniu się obrazu za siatkówką, przez co rzeczy położone blisko są dla osoby z tą wadą rozmazane. Niestety, dobre widzenie na odległość jest w tym przypadku spowodowane napięciem mięśni i angażowaniem procesu akomodacji – wraz z upływem czasu, może to doprowadzić do dyskomfortu. Z tego powodu dalekowzroczność również należy korygować – najlepiej w początkowej, nieutrwalonej fazie, kiedy nie jest ona jeszcze schorzeniem przewlekłym. Aby korygować nadwzroczność stosuje się soczewki wypukłe, można również dokonać laserowej korekty wzroku.

Leczenie astygmatyzmu wymaga dobrania soczewek cylindrycznych, można sobie z nim poradzić również za pomocą laserowej korekty wzroku. Warto szybko podjąć się leczenia astygmatyzmu, ponieważ związane z nim objawy mogą być bardzo uciążliwe dla osoby ze schorzeniem – należą do nich częste ból głowy oraz zaczerwienienie, podrażnienie i pieczenie oczu.

Fot.: Shane Aldendorff/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Budowa strony www – zalety zlecenia projektu specjalistom
Budowa strony www – zalety zlecenia projektu specjalistom
Każde małe i większe przedsiębiorstwo potrzebuje swojej reprezentacji w Internecie. Przekonaj się, dlaczego zlecenie budowy strony internetowej ekspertom to dobra decyzja.
Jakie ekrany powinny znaleźć się w biurze?
Jakie ekrany powinny znaleźć się w biurze?
Komfort pracy biurowej zależy przede wszystkim od sprzętu. Sprawdź, jakie monitory są do tego najlepsze.
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do systemu telewizji przemysłowej?
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do systemu telewizji przemysłowej?
Dowiedz się, jakie akcesoria są niezbędne do tworzenia efektywnego systemu telewizji przemysłowej. Przeczytaj o kryteriach wyboru, które pomogą Ci zdecydować.
Ostatnie wpisy