Artykuł sponsorowany
W obliczu katastrofy klimatycznej każdy człowiek zobowiązany jest szukać sposobów na to, by żyć w zgodzie z ekologią. O ile jednostki mogą zrobić dla środowiska dużo, by zauważyć duże i realne zmiany, zmieniać musi się system. Miasta, które do swojego funkcjonowania zużywają mnóstwo wody i energii elektrycznej, powinny dawać przykład swoim mieszkańcom. Zobacz, jakie ekologiczne rozwiązania mogą wprowadzić miasta.
Smog jest potężnym problemem w każdym większym mieście. Pojazdy komunikacji miejskiej są bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż samochody osobowe, jednak ich duża masa oraz częste kursy, przyczyniają się znacząco do powstawania smogu. O ile tramwaje nie emitują spalin, problematyczne są autobusy miejskie. Fantastycznym rozwiązaniem jest wprowadzenie w obieg autobusów elektrycznych. Pojazdy napędzane energią elektryczną są znacznie bardziej korzystne dla jakości powietrza, jednak nie bez znaczenia pozostaje źródło prądu. Elektrownie opalane węglem w tak ogromnym stopniu przyczyniają się do powstawania smogu oraz efektu cieplarnianego, dlatego lepiej zadbać o to, by prąd do zasilania autobusów pochodził z ekologicznych źródeł energii.
Miasto nie żyje bez prądu, jest on niezbędny do funkcjonowania nawet najmniejszej miejscowości. Niestety zasilanie miasta, jego oświetlenie, skomunikowanie i ożywienie wymaga potężnych ilości energii. Aby zmniejszyć koszty zasilania oraz emisję szkodliwych dla środowiska substancji z elektrowni węglowych, warto zainwestować w fotowoltaikę. Montaż paneli fotowoltaicznych w stacji ładowania pojazdów komunikacji miejskiej zmniejszy koszty zasilania może prowadzić do ogromnych oszczędności, a dodatkowo wprowadzi neutralność węglową. Nowoczesne wiaty przystankowe, wyposażone w podświetlenie, ładowarkę do telefonu, router WiFi oraz cyfrowy rozkład jazdy również wymagają zasilania prądem. Na stronie internetowej https://mlsystem.pl/smart-pylony/ możesz poznać takie właśnie rozwiązanie zasilane za pomocą paneli słonecznych. To świetny krok w stronę ekologii.
W całej Polsce wprowadzony jest już wymóg segregowania śmieci i poddawania ich recyklingowi. Niewiele mówi się jednak o redukowaniu ilości śmieci. Niestety artykuły takie, jak żywność, odzież, meble czy elektronika często są marnowane, przedwcześnie lub niepotrzebnie wyrzucane. Takie produkty mogą z powodzeniem trafić do innych osób i być używane jeszcze przez długi czas. Inicjatywy takie, jak jadłodzielnie, gdzie mieszkańcy mogą zostawić jedzenie, którego kupili lub ugotowali za dużo oraz zabrać coś dla siebie to coraz bardziej popularna forma walki z marnowaniem i wyrzucaniem jedzenia. W niektórych miastach powstają także punkty wymiany odzieży, w których można zostawić lub zabrać odzież, która w innym wypadku stałaby się śmieciem. Oba te miejsca są całkowicie darmowe dla korzystających z nich osób, ale zazwyczaj pojawia się w nich mały słoik lub puszka, do której można wrzucić drobne na rozwój inicjatywy. Jeśli miasto zaangażuje się i zasponsoruje otwarcie takich punktów, jego mieszkańcy będą mogli żyć o wiele bardziej ekologicznie.
Ekologia powinna stać się codziennością każdego mieszkańca Ziemi. Zadaniem miast, zwłaszcza tych dużych, jest udostępnienie swoim mieszkańcom możliwości życia w zgodzie z naturą. Sadzenie drzew, oszczędzanie wody, walka z marnotrawstwem i konsumpcjonizmem to obowiązek burmistrzów i prezydentów polskich miast.
Zdjęcie główne: Kindel Media/pexels.com