Polecamy

Przełom w diagnostyce raka piersi

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Niestety, kolejne analizy pokazują, że kobiety unikają badań przesiewowych w kierunku raka piersi. Być może nowe odkrycie amerykańskich naukowców sprawi, że te statystyki wzrosną. Co ciekawe, w rozpoznaniu pomagają psie receptory węchu.

W jaki sposób można diagnozować raka piersi?

Według badań CDC, aż 40% kobiet rezygnuje z badań diagnostycznych, które mogą wykazać raka piersi. Część z nich jako powód wskazuje sposób, w jaki jest przeprowadzane oraz ból z tym związany. Tę sytuację może rozwiązać najnowsze odkrycie amerykańskiego startupu Blue Box. Opracował on urządzenie, które symuluje psie receptory węchu. Dlaczego akurat to? Wynika to z odkryć naukowców, którzy twierdzą, że psi węch potrafi wykryć w krwi obecność komórek rakowych. W jaki sposób będzie działało urządzenie amerykańskiego startupu? O tym mówi w rozmowie z serwisem Newseria Esther Rios Fernandez z The Blue Box:

Blue Box to urządzenie, które symuluje psie receptory węchu. U osób cierpiących na raka zachodzą zmiany na poziomie molekularnym – zmienia się stężenie różnych cząsteczek. Psy potrafią to wyczuć. Badacze zauważyli, że psy reagują szczekaniem na osoby cierpiące na raka. Stworzyliśmy urządzenie, które symuluje to zachowanie.

Jaka jest skuteczność urządzenia? O tym również mówiła Esther Rios Fernandez:

Blue Box obecnie pozwala wykrywać nowotwory z przerzutami z bardzo dużą dokładnością na poziomie 95 proc. Urządzenie opiera się na sztucznej inteligencji, co oznacza, że wraz z kolejnymi wykonanymi badaniami i próbkami jego dokładność będzie wzrastać. Naszym celem jest poprawa dokładności z czasem. Do tego potrzebne są kolejne badania.

Należy mieć nadzieję, że urządzenie szybko trafi do normalnego obiegu i pomoże w walce z rakiem. W przyszłości jest bardzo możliwe to, że tego typu sprzęt będzie dostępny w każdym domu. Twórcy mówią, że może się to wydarzyć w ciągu najbliższych trzech lat.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zabezpieczyć mienie firmy?
Jak zabezpieczyć mienie firmy?
Dlaczego należy zadbać o zabezpieczenie mienia firmy i jak to skutecznie zrobić? Podpowiadamy w artykule.
Na co można nanieść firmowy nadruk?
Na co można nanieść firmowy nadruk?
Dowiedz się, jak stworzyć nadruk firmowy oraz gdzie go umieścić, aby zwiększyć rozpoznawalność Twojej marki.
Jak dobrać oświetlenie do swojego wnętrza – praktyczne porady
Jak dobrać oświetlenie do swojego wnętrza – praktyczne porady
Odkryj praktyczne porady, które pomogą Ci dobrać idealne oświetlenie do każdego pomieszczenia w domu. Zrozum jak światło wpływa na nasze samopoczucie i wygląd naszych wnętrz.
Ostatnie wpisy