Polecamy

Domowa dżungla, czyli zorganizuj swój taras po zimie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wraz z rozpoczęciem wiosny każdy miłośnik roślin wie, że czas na wielkie zmiany. Reorganizacja tarasu po zimie jest niezbędna do tego, aby już przed rozpoczęciem lata cieszyć się bujną roślinnością. Sprawdź, jak zorganizować domową dżunglę na tarasie. 

Zacznij od wstępnego sprzątania 

Po zimie na tarasie mogły zostać resztki śniegu. Co więcej, podmuchy wiatru mogły przywiać śmieci, gałęzie czy liście lub inne zanieczyszczenia. Organizację tarasu zacznij obowiązkowo od oczyszczenia całej powierzchni z niepotrzebnych elementów, pozbądź się również zabrudzeń. W tym celu najlepiej sprawdzi się zwykła miotła.

Sprawdź stan tarasu

Gdy tylko zaczyna się sezon jesienno-zimowy, nasze tarasy wystawione są na ogromną próbę. Deszcz, wiatr, śnieg i mróz potrafią naprawdę mocno uszkodzić ich powierzchnię. Po oczyszczeniu tarasu ze zbędnych śmieci, sprawdź, w jakim jest stanie. O ile taras wyłożony jest płytkami lub parkietem tarasowym, wystarczy dokładne wyczyszczenie wodą i detergentem. Natomiast jeśli jest pokryty drewnem, dokładnie przyjrzyj się, czy na deskach nie ma żadnych ubytków i szczelin. Oczyść drewno, a następnie zabezpiecz impregnatem. 

Tworzenie domowej dżungli

Gdy nawierzchnia naszych tarasów jest już gotowa, czas zabrać się za urządzanie. Ustawianie mebli ogrodowych na tarasie warto rozpocząć od miejsca do wypoczynku. W zależności od jego powierzchni i osobistych preferencji można zdecydować się na:

  • stół i krzesła ogrodowe,
  • kanapy ogrodowe ze stolikiem kawowym,
  • leżaki,
  • huśtawki wieloosobowe.

Gdy mamy już bazę tarasu, czas zabrać się za dodatki. Bardzo przydatną opcją, szczególnie w te najgorętsze dni, jest możliwość schronienia przed słońcem. Obecnie na rynku znajdziemy ogromny wybór, jeśli chodzi o nakrycia tarasu:

  • parasole ogrodowe,
  • antresole ogrodowe,
  • markizy tarasowe.

Rośliny, czyli najważniejszy element tarasu

Sercem tarasu są z pewnością rośliny. To dzięki nim wypoczywanie jest o wiele przyjemniejsze. Roślinność zapewnia piękny widok, zapach, a także cień, jeśli postawimy na większe okazy. Jakie gatunki sprawdzą się na tarasie? Obecnie sklepy budowlane i ogrodnicze oferują szeroki wybór roślin. Można wybierać spośród bylin, takich jak dzwonki, barwinki, goździki, funkie, żurawki, czy bambusów, które dobrze wyglądają w podłużnych skrzynkach lub donicach. Dobrym pomysłem są również krzewy iglaste, dzięki którym można tworzyć zacienione miejsca. W donicach można umieścić jałowiec chiński, pospolity bądź płożący, kosodrzewinę albo świerk czarny. 

Znakomitym rozwiązaniem są także krzewy liściaste, takie jak berberys, pięciornik krzewiasty, azalia japońska czy krzewuszka. Niezależnie od tego, czy dysponujesz większym, czy mniejszym tarasem, wybierz również pnącza. Bluszcz pospolity, powojnik czy hortensja pnąca są kropką nad i domowej dżungli.

Stawiaj na różnorodność i kreatywne rozwiązania

Podczas aranżacji tarasu staraj się myśleć kreatywnie. Wybieraj rośliny o zróżnicowanych liściach – podłużnych i szerokich. Mieszaj kwiaty z krzewami i roślinami zielonymi. Co więcej, donice i skrzynki to niejedyne rozwiązanie, na jakie możesz postawić. Twórz własne kwietniki, wypróbuj także znakomity pomysł, jakim jest ściana wertykalna. Spiętrzone rośliny wyglądają wspaniale i niebanalnie. Jeśli chcesz podbić efekt dżungli, umieść na tarasie również małą fontannę oraz dekoracje z naturalnych materiałów.

Zdj. główne: Brendan Harding/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Recepta na smartfonie – w jaki sposób ją otworzyć?
Recepta na smartfonie – w jaki sposób ją otworzyć?
Jak otworzyć receptę na smartfonie? Przeczytaj w artykule.
Jak sprawdzić, czy studio tatuażu jest bezpieczne?
Jak sprawdzić, czy studio tatuażu jest bezpieczne?
Salon tatuażu musi być bezpieczny, aby ozdobienie skóry nie zakończyło się wizytą na pogotowiu z ostrym zakażeniem. Jak to sprawdzić?
Porównanie funkcji i korzyści różnych planów subskrypcji Microsoft 365 dla firm
Porównanie funkcji i korzyści różnych planów subskrypcji Microsoft 365 dla firm
Przekonaj się, jak różnorodne plany subskrypcji Microsoft 365 mogą zaspokoić potrzeby Twojej firmy. Analizujemy i porównujemy ich funkcje i korzyści.
Ostatnie wpisy