Polecamy

Saszetki zapachowe do szafy DIY

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zawieszka zapachowa to niewielki gadżet, który pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także praktyczną – odpowiednio dobrane aromatyczne składniki pomagają poprawić zdrowie, pozbyć się stresu i odstraszyć szkodniki.

Zawieszki aromatyczne mają kilka postaci – mogą to być miękkie woreczki lub poduszki tekstylne napełnione mieszanką zapachową, płytki woskowe z dodatkiem kwiatów i ziół lub drewniane figurki nasączone olejkami eterycznymi. W tym artykule skupimy się na najprostszym wariancie, czyli tekstylnych saszetkach. Podpowiemy też, jak odpowiednio dobrać mieszankę zapachową.

Jak samodzielnie zrobić saszetkę?

Wykonanie saszetki własnymi rękami jest łatwe. Przede wszystkim musisz wybrać odpowiednią tkaninę. Lepiej używać naturalnych materiałów, takich jak len, jedwab czy bawełna.

Z tkaniny wytnij prostokąt o wymiarach 2 razy większych niż planowany rozmiar produktu. Ważne jest, aby zostawić naddatki na szwy. Prostokąt złóż na pół i zszyj dwa jego boki ręcznie lub na maszynie do szycia. Gotowy woreczek odwróć na lewą stronę. Na tym etapie możesz go też udekorować pięknym haftem czy farbami do tkanin.

Woreczek wypełnij wybraną mieszanką ziół i kwiatów lub wypełniaczem (trociny lub sucha trawa) z dodatkiem kilku kropel olejku eterycznego. Na koniec pozostaje zabezpieczenie otworu. Możesz go zaszyć, otrzymując w ten sposób zapachową poduszeczkę, lub związać go sznurkiem jutowym i kolorową wstążką. Gotowe!

Jeśli Twoje umiejętności na to pozwalają, możesz uszyć saszetkę w bardziej złożonym kształcie, np. kwiatu, serca czy zwierzątka.

Jaką mieszankę zapachową wybrać?

W mieszankach zapachowych do saszetki stosuje się naturalne składniki:

  • suszone płatki kwiatów, pachnące zioła, korę;
  • sól morską;
  • trociny;
  • suszoną trawę.

Pachnące zioła i kwiaty możesz zbierać w lesie i na polu, suszyć samodzielnie lub kupić gotowe w aptece. Suszone skórki pomarańczy i mandarynki, laski wanilii, laski cynamonu, igły sosnowe – wszystko nadaje się do twojego woreczka.

Sól morską czy trociny stosuje się zwykle w roli wypełniacza, który skrapla się olejkami eterycznymi. Oba produkty doskonale i długo trzymają aromat, stopniowo go uwalniając i napełniając nim twoje mieszkanie.

Zapachy do szafy

Jeśli chodzi o mieszanki pasujące do szafy, to oczywiście wszystko zależy od twoich gustów, ale szczególnie polecamy wybór lekkich, dyskretnych aromatów, które nie będą cię drażnić, np.:

  • lawenda. To jeden z najpopularniejszych zapachów do szafek. Nie tylko nasączy ubrania przyjemnym kojącym zapachem, ale również ochroni je przed molami;
  • pomarańcza. Wystarczą pokruszone suche skórki lub olejek eteryczny. Pomarańcza również odstrasza szkodniki;
  • iglaki. Odpowiednie są szyszki jodły, jałowiec itp. Stosowane są także olejki eteryczne. Zapach nada ubraniom zapach świeżości, ochroni je przed molami i odstraszy mrówki domowe;
  • cynamon, anyż, wanilia. Nie odstraszają szkodników, lecz nasycają rzeczy zapachem, który daje wrażenie ciepła i komfortu;

Pamiętaj, by nie mieszać zbyt wielu zapachów i unikać tych intensywnych. Ubrania, bielizna i pościel szybko nasiąkają aromatami, dlatego wybrana kompozycja będzie Ci wszędzie towarzyszyć. Zadbaj więc o to, by była dla Ciebie przyjemna.

Saszetka zapachowa to nie tylko uniwersalny element dekoracyjny, ale także doskonałe narzędzie do ochrony ubrań przed żarłocznymi molami. Oprócz tego to świetne narzędzie do aromaterapii – odpowiednio dobrane aromaty mogą Cię rozweselić, złagodzić bezsenność i stres, wyeliminować bóle głowy oraz oczyścić powietrze z wirusów i bakterii.

Zdj. główne: freestocks/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kamera do nagrywania – czym się wyróżnia?
Kamera do nagrywania – czym się wyróżnia?
Kamera do nagrywania to urządzenie, które służy do rejestrowania obrazu wideo oraz dźwięku. W dzisiejszych czasach, kiedy wszędzie towarzyszą nam smartfony i aparaty fotograficzne, łatwo jest uzyskać prosty film. Jednakże, jeśli chcemy osiągnąć wysoką jakość nagrania, profesjonalną kamerę do nagrywania można uznać za konieczność. Takie urządzenie jak kamera do nagrywania jest produkowana przez wiele firm, a każda z nich stara się wyróżnić na rynku swoimi innowacyjnymi funkcjami i technologiami. Wśród cech, które sprawiają, że kamera do nagrywania się wyróżnia, można wymienić kilka kluczowych.
Płacenie dłonią – czy jest możliwe?
Płacenie dłonią – czy jest możliwe?
Element futurystycznej rzeczywistości staje się codziennością. Technologia płacenia dłonią jest dostępna dla każdego.
Hobby a stres: Jak znaleźć wyciszenie i odprężenie poprzez angażowanie się w swoje ulubione zajęcia?
Hobby a stres: Jak znaleźć wyciszenie i odprężenie poprzez angażowanie się w swoje ulubione zajęcia?
Odkryj moc hobby: Jak znalezienie pasji może przynieść wyciszenie i ulgę w stresie dnia codziennego.
Ostatnie wpisy