Polecamy

Gdzie zastosowanie znajduje druk 3d?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Druk 3D to tworzenie trójwymiarowych przedmiotów. Coraz częściej jest używany w wielu dziedzinach życia i cieszy się rosnącą popularnością. Na czym dokładnie polega i gdzie znajduje zastosowanie?

Jak działa druk 3D?

Inaczej nazywany jest drukiem przestrzennym, a jego podstawę stanowi trójwymiarowy projekt komputerowy. Można tworzyć go dzięki specjalnym programom albo wykorzystując skaner 3D, który skanuje daną rzecz, którą chcemy potem wydrukować. Potrzebne są do tego profesjonalne drukarki 3d, które dzięki plikowi cyfrowemu wiedzą, jak mają budować dane przedmioty. Plik cyfrowy zawiera informacje o warstwach przedmiotu i wymiary każdej z nich. Drukarki tworzą przedmioty z wykorzystaniem różnych materiałów, najczęściej są to żywice do drukarek 3d.

Jest wiele procesów drukowania 3D. Jednym z nich jest ten wykorzystujący technologię FFM/FDM i  filamenty do drukarek 3d, specjalne materiały termoplastyczne. Część technik druku przestrzennego przeznaczona jest do tworzenia prostszych i mniejszych detali, z kolei inne – do bardzo precyzyjnych, a część do bardzo wytrzymałych produktów i przedmiotów.

Co drukuje się z użyciem druku przestrzennego?

Współcześnie niemal wszystkie gałęzie przemysłu korzystają z druku 3D. Wiąże się to z tym, że używany w masowej produkcji, ten druk jest tańszy niż inne metody. Z użyciem drukarek 3D można stworzyć różne, nawet bardzo niestandardowe modele. Jak wspomnieliśmy wcześniej, dużą zaletą jest możliwość dostosowania drukowanego przedmiotu do indywidualnych potrzeb. Niektóre firmy decydują się na zamawianie na przykład butów na żądanie. Dzięki drukowi 3D ani rozmiar, ani kształt obuwia nie stanowią żadnych ograniczeń.

Druk 3D jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku masowej produkcji. Nowoczesne drukarki są najczęściej wyposażone w sieć Wi-Fi, dzięki czemu mamy możliwość połączenia wielu urządzeń w jedną sieć. W takiej sytuacji będą one drukować takie same elementy, w większych ilościach. Każda z drukarek może również drukować mniejsze elementy większego projektu, które potem łączy się w całość.

Druk przestrzenny daje również możliwość prototypowania. To pomocne dla inżynierów czy projektantów, którzy mogą zwizualizować dany produkt i otrzymywać opinie na jego temat w krótkim czasie.

Zalety druku 3D

Druk przestrzenny powstał jako alternatywa do wykonywania prototypów. Ma bardzo dużo zalet, a do najważniejszych należą:

– niski koszt wykonania modeli,

– szybki czas ich wykonania,

– możliwość personalizacji i szybkiego nanoszenia zmian,

– wysoka opłacalność tworzenia pojedynczych egzemplarzy,

– możliwość drukowania nawet skomplikowanych modeli, których nie da się wykonać z użyciem innych metod.

Rodzaje druku przestrzennego

Istnieją różne rodzaje druku 3D. Główna różnica pomiędzy nimi polega na sposobie osadzania konkretnych warstw. Najpopularniejsze są metody wykorzystujące topienie materiałów. Najczęściej stosowaną metodą tego rodzaju jest wspomniana FDM. Polega ona na wytworzeniu przedmiotu ze stopionego filamentu. Ten twardnieje, tworząc warstwy. Inne metody utwardzają proszek, a część materiały płynne.

Druk 3D można dzielić również ze względu na materiał, szybkość wykonywania elementów czy dokładność. Oprócz metod, ważne są także wykorzystywane materiały i rozmiar drukarki. Dzięki dostępności różnego rodzaju drukarek możemy wytwarzać zarówno produkty gotowe, jak i takie, które wymagają późniejszej obróbki czy też prototypy albo produkty będące tylko elementem składowym czegoś większego.

Zdj. główne: Tom Claes/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podstawy podłączania urządzeń: Przewodnik po tulejkach kablowych
Podstawy podłączania urządzeń: Przewodnik po tulejkach kablowych
Odkryj podstawowe zasady łączenia urządzeń za pomocą tulejek kablowych. Ten praktyczny przewodnik pomoże Ci zrozumieć techniki podłączenia, które zapewnią bezpieczeństwo i trwałość Twoich instalacji.
Czy w świecie muzyki jest miejsce dla wirtualnej rzeczywistości?
Czy w świecie muzyki jest miejsce dla wirtualnej rzeczywistości?
Koncert na domowej kanapie? Granie na pianinie, bez posiadania instrumentu? Dzięki technologii VR to jest możliwe.
Jakie urządzenia mają wpływ na dobrą komunikację wewnętrzną w firmie?
Jakie urządzenia mają wpływ na dobrą komunikację wewnętrzną w firmie?
Na jakie rozwiązania warto postawić, aby poprawić komunikację wewnętrzną w firmie? Podpowiadamy!
Ostatnie wpisy