Funkcjonowanie w domu, w którym jest suche powietrze, może być wyjątkowo niekomfortowe.
Takie otoczenie będzie dużym utrudnieniem w wykonywaniu codziennych czynności przede wszystkim dla osób cierpiących na takie przypadłości, jak alergie, choroby skóry lub przeziębienie. Dowiedz się, jak zadbać o wilgotność powietrza w domu!
Na początku przedstawimy proste sposoby na nawilżenie powietrza, z których będzie mógł skorzystać dosłownie każdy. Pierwszym z nich jest umieszczenie roślin w poszczególnych pomieszczeniach. Kwiaty są znane ze swoich zdolności do wytwarzania tlenu i wilgoci. Jeśli chcesz zapewnić w pokoju dziennym lub sypialni odpowiedni poziom nawilżenia, zdecyduj się na więcej roślin w pomieszczeniu.
Kolejnym rozwiązaniem jest umieszczanie szklanek lub misek z wodą w pobliżu źródła ciepła, na przykład grzejnika. Po odparowaniu woda sprawi, że powietrze będzie miało odpowiedni stopień wilgotności. Inne miejsca, obok których można umieścić pojemnik z wodą, to płaszcz kominka lub przestrzeń w pobliżu pieca.
Nawilżanie powietrza można też zapewnić inną drogą. Jeśli chcesz, żeby przestrzeń użytkowa miała odpowiedni stopień wilgoci i łatwo było oddychać, to nie zamykaj łazienki w trakcie gorącej kąpieli. Możesz też zdecydować się na suszenie ubrań w środku pokoju lub pozostawić otwartą zmywarkę zaraz po zakończeniu jej pracy. Przy każdym z wymienionych przypadków woda odparowuje i sprawia, że powietrze jest wilgotniejsze.
Na pierwszym miejscu wśród wybieranych urządzeń znajdują się nawilżacze ewaporacyjne. Ta grupa produktów wykorzystuje wentylator do przepuszczania powietrza przez wilgotny filtr, który jest nasączony wodą z przeznaczonego do tego zbiornika. W momencie, kiedy przechodzi przez niego suche powietrze, część wody odparowuje, dodając wilgoć do powietrza.
W sklepach można też znaleźć nawilżacze parowe, które gotują wodę, a następnie uwalniają parę. Inną popularną odmianą są nawilżacze ultradźwiękowe. Mają membranę, która wibruje z ultradźwiękową częstotliwością. Zamienia ciekłą wodę w drobne kropelki i wytwarza chłodną mgiełkę. Nawilżacze powietrza można kupić w cenie od 100 do ok. 4 000 zł.
Do standardowego użytkowania nadadzą się tańsze produkty. Jeśli ktoś zmaga się z alergią lub poważniejszymi przypadłościami, powinien rozważyć nabycie droższego nawilżacza, który ma więcej funkcji, np. oczyszczanie powietrza.
Właściwa wilgotność powietrza w pomieszczeniu to od 40 do 60%. Jest zależna od temperatury. Przykładowo dla poziomu ciepła 19–20°C optymalna wilgotność to ok 55–60% a dla 21–22°C to 40–45%.
Właściwa wilgotność zmniejsza częstotliwość występowania i ryzyko infekcji dróg oddechowych, które mogłyby być spowodowane wirusami przenoszonymi przez powietrze. Pomaga również podczas leczenia suchej skóry, chronicznego bólu gardła czy krwawieniu z nosa. Warto też wspomnieć, że właściwy poziom wilgotności powietrza pozwoli ochronić drewniane wyposażenie domu przed pękaniem i rozszczepianiem.
Ze względu na wspomniane aspekty, warto zadbać o nawilżanie powietrza. Można do tego użyć urządzenia lub zdecydować się na tzw. domowe sposoby. Pomoże to zadbać o zdrowie, a także wyposażenie domowe i podniesie komfort przebywania w poszczególnych pomieszczeniach.
Zdj. główne: Sergey Norkov/unsplash.com