Polecamy

Spływ kajakowy – jak się przygotować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pływanie kajakiem po spokojnych rzekach naszego kraju nie wymaga specjalnego przeszkolenia czy przygotowania, ale są pewne rzeczy, o których należy pamiętać, by sama wyprawa była udana. Poniżej podpowiadamy, jak prawidłowo przygotować się do samodzielnego lub grupowego spływu kajakowego.

Co zabrać na spływ?

Spływ kajakowy, jak każda wycieczka po wodzie, wymaga starannego przygotowania. Przede wszystkim potrzebny jest kajak, ale nie trzeba go od razu kupować. W najlepszych miejscach na spływy funkcjonuje wiele wypożyczalni, więc wystarczy zwrócić się do jednej z nich i zapisać na wybraną trasę. Ze względów bezpieczeństwa niezbędne jest założenie kapoka, ale ten również udostępnia wypożyczalnia.

Każdy, kto już choć raz był na spływie, wie, że największym problemem jest woda dostająca się do kajaka, która z pewnością zamoczy wszystkie nasze rzeczy. Dlatego doskonałym gadżetem jest specjalna wodoszczelna torba, którą można kupić już za 30 zł. Bez trudu zmieszczą się w niej jedzenie, picie, ubrania na zmianę i inne. Z kolei dla telefonu, który zwykle chcemy mieć pod ręką, warto kupić wodoszczelne etui. Najlepszy będzie wariant z możliwością zawieszenia na szyi, który uchroni telefon przed wpadnięciem do wody.

Jeśli wybierasz się na spływ w chłodniejsze dni, koniecznie weź ciepłe ubrania i komplet na zmianę na wypadek zamoczenia. Nie wybieraj jasnych ubrań, ponieważ ryzyko ubłocenia się jest naprawdę duże. Z kolei nawet przy lekkim słońcu dobrym pomysłem będzie czapka z daszkiem i krem z filtrem. Jeśli chodzi o buty, to powinny być maksymalnie wygodne, ale też takie, by można je było bez żalu zmoczyć. Podczas niektórych spływów konieczne jest przenoszenie kajaka i wtedy bardzo często trzeba chodzić po mokrym piachu lub błocie, dlatego dobrze, by buty dało się łatwo wyczyścić.

W zależności od tego, ile trwać ma spływ, zadbaj o zabranie odpowiedniej ilości wody – z pewnością stracisz jej dużo podczas wiosłowania i wysiłku w słońcu. Drugim ważnym punktem jest oczywiście jedzenie – kanapki, owoce, batony czy kabanosy. Ważne, by była to szybka przekąska dostarczająca energii.

Kilka słów o bezpieczeństwie

Woda zawsze stanowi potencjalne zagrożenie dla ludzi, dlatego pływanie kajakiem wymaga przestrzegania określonych zasad postępowania. Dotyczy to zwłaszcza pokonywania rzek o szybkim i rwącym nurcie. Jeśli będziesz przestrzegać poniższych zasad, wyprawa stanie się bezpieczna i przyjemna.

  • W pobliżu rzeki lub w kajaku, bez względu na umiejętności pływackie, noś kamizelkę ratunkową.
  • W żadnym przypadku nie zostawiaj kajaka i sprzętu bez nadzoru, zwłaszcza podczas spływu wzdłuż rzeki – mogą zostać porwane przez prąd.
  • Jeśli źle się poczujesz lub jeśli istnieje potencjalne niebezpieczeństwo, natychmiast poinformuj o tym resztę grupy.
  • Przed wyruszeniem sprawdź stan i sprawność kajaka i wyposażenia.
  • Zawsze bądź w polu widzenia innych członków grupy lub miej narzędzie do komunikacji.
  • Bądź czujny – największe pułapki czyhają tuż pod powierzchnią i kajak może się przewrócić.
  • Nie śmieć – większość tras przebiega przez piękne tereny leśne i polne, dlatego zadbaj o ich czystość i wszystkie swoje śmieci zabierz ze sobą.

Spływ kajakowy wymaga wcześniejszego przygotowania, a także przestrzegania prostych wymogów bezpieczeństwa, ale jeśli nie jest to wyprawa wyczynowa lub kilkudniowa, to nie potrzeba wiele.

Zdj. główne: Imani/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gdzie w domu najlepiej sprawdzą się płytki?
Gdzie w domu najlepiej sprawdzą się płytki?
Zastanawiasz się, jakie płytki wybrać do swojego domu? Podpowiadamy, które płytki ceramiczne najlepiej sprawdzą się w łazience, w kuchni oraz w salonie.
Jak wybrać agencję do prowadzenia twojego e-sklepu?
Jak wybrać agencję do prowadzenia twojego e-sklepu?
Wybór profesjonalnej agencji SEO dla twojego e-sklepu jest kluczem do sukcesu. Dowiedz się, jakie kryteria powinieneś wziąć pod uwagę.
Sprzęt do obserwacji zwierząt – co oferuje współczesna technologia?
Sprzęt do obserwacji zwierząt – co oferuje współczesna technologia?
Przeczytaj, jakie wyposażenie jest przydatne do obserwacji dzikich zwierząt i na jakie parametry szczególnie warto zwrócić uwagę przy zakupie.
Ostatnie wpisy