Polecamy

Jakie cechy powinny mieć najlepsze buty do biegania?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby, które zaczynają biegać stają przed dylematem “jakie buty będą najlepsze?”. Kwestia ta jest bardzo istotna, ponieważ zależy od niej nasze zdrowie. 

Czy warto oszczędzać?

Tak i nie. Oczywiście nie każdego stać na profesjonalny model obuwia dla zawodowych biegaczy. Nie każdy, kto uprawia ten sport rekreacyjnie, też takiego modelu potrzebuje. Trzeba jednak pamiętać, że buty mają za zadanie zapewnić nie tylko komfort podczas biegu. Złej jakości obuwie może przyprawić nas o odciski, otarcia, a nawet poważne kontuzje. Buty do biegania muszą być więc dobrze wykonane i właściwie dobrane. Nie muszą być natomiast szczególnie dizajnerskie. 

Buty do biegania muszą być dopasowane!

Może brzmi to dosyć banalnie, ale nie można przecenić wpływu właściwie dopasowanego buta na komfort i bezpieczeństwo biegania. Jedną z bardzo istotnych funkcji tego typu obuwia jest przecież trzymanie stopy w miejscu, w celu zapobiegania kontuzjom. Nie możemy też w tym przypadku liczyć na to, że but się po czasie rozchodzi – trzeba więc go odpowiednio dopasować od razu. Jak to zrobić poprawnie?

W tym celu należy upewnić się, że duży palec u stopy ma pewną swobodę ruchu. Jednocześnie stopa nie może przemieszczać się wewnątrz, gdyż prowadziłoby to do bardzo bolesnych kontuzji i otarć. Każdy, kto doświadczył kiedyś otarcia ścięgna achillesa wie, jaki dyskomfort potrafi to powodować. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że u dużej części osób jedna stopa jest odrobinę większa od drugiej. Koniecznie trzeba więc przymierzyć oba buty i wybrać taki model, który będzie dobrze leżał na obu nogach.

Nawierzchnia nawierzchni nierówna

Bardzo istotne jest też to, na jakiej nawierzchni zamierzamy biegać. Na asfalt, tartan, czy inną utwardzoną powierzchnię przydadzą się bardzo lekkie buty, z dobrą amortyzacją. Dodatkowo wyposażone są one zazwyczaj w dość płaską podeszwę (zazwyczaj wykonaną z grubej gumy). Jest ona bardzo trudno ścieralna, co chroni obuwie przed zużyciem. Dzięki temu nawet regularnie „szorujące asfalt” buty posłużą nam na dłużej. 

W terenie potrzebne będą buty do biegania skupiające się na stabilnym trzymaniu stopy. Każdy krok jest tutaj przecież inny a o kontuzję bardzo łatwo. Podeszwa takich butów powinna być dodatkowo wzmocniona. Osoby, które planują biegać po bardzo nierównym i skalistym podłożu, powinny pomyśleć o dodatkowej, metalowej wkładce. Ma ona za zadanie chronić palce stopy przed uderzeniem w głaz albo korzeń. Na rynku znaleźć można też modele przygotowane z myślą o biegających w ekstremalnych warunkach. Są one specjalnie przystosowane przeciwko wilgoci oraz dużej ilości błota. Co, jednak jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem a zamierzamy biegać po każdej powierzchni? Wtedy powinniśmy poszukać tzw. butów uniwersalnych. Zaoszczędzimy, jednak będą się one sprawdzać gorzej niż obuwie wyspecjalizowane.

Grunt to amortyzacja

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, buty do biegania amortyzowane są przeznaczone raczej do biegania po utwardzonej powierzchni. Zwiększają one komfort użytkowania i chronią przed bólem bioder, kolan lub piszczeli. Zazwyczaj w tym celu stosuje się specjalne pianki, lecz znajdziemy też modele wyposażone w specjalną płytę karbonową. Ważnym jest też, żeby pamiętać o zużywaniu się amortyzacji. W trakcie biegania zwyczajnie ugniata się ona pod naciskiem naszego ciała. Dlatego też obuwie powinno się co jakiś czas wymieniać.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*