Polecamy
Planujesz budowę? Pomyśl o energooszczędności już teraz
Dom

Planujesz budowę? Pomyśl o energooszczędności już teraz

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pandemia koronawirusa stała się nieoczekiwanie jednym z powodów wzrastającego trendu budowy własnych, niezależnych budynków mieszkalnych. Każdy, kto aktualnie planuje taką budowę, powinien pomyśleć o zastosowaniu własnego systemu solarnego, dzięki któremu stanie się jeszcze bardziej samowystarczalny. 

Dopóki budynek nie jest jeszcze w pełni zaprojektowany i wybudowany, właściciel może łatwo zoptymalizować przygotowania swojego przyszłego domu pod tę właśnie technologię.

Orientacja domu

Aby w pełni korzystać z zalet lokalnej, samodzielnie generowanej energii słonecznej, warto zaplanować instalację systemu solarnego już w czasie budowy domu. Nawet jeśli sam układ zostanie dostawiony później, to w czasie konstruowania możesz przygotować budynek pod technologię. Wybierając stronę, w którą będą zorientowane ściany Twojego domu, a tym samym jak ułożony będzie dach, kładziesz podwaliny pod wysokowydajny system solarny. Najbardziej opłacalne są układy skierowane na południe z dużą ilością otwartej przestrzeni. Wszelkie lukarny, świetliki, kominy i anteny blokują miejsce na ewentualne panele, dlatego najlepszym dla nich miejscem byłaby północna część dachu. Oprócz południa także orientacja wschód-zachód nadaje się do mocowania modułów słonecznych. Mimo że natężenie światła w tych kierunkach jest mniejsze, to w ciągu dnia trwa dłużej niż od strony południowej. Im wcześniej system solarny zostanie zamontowany, tym bardziej obniżysz koszty energii elektrycznej. 

Projekt dachu

Kąt padania promieni słonecznych jest kluczowy dla wydajności Twojego układu fotowoltaicznego. Dlatego też dachy czterospadowe i skośne, dzięki ich nachyleniu w kierunku słońca, są najlepszym wyborem, jeśli chodzi o mocowanie paneli systemu solarnego. Obszar Polski znajduje się między 49° a 55° szerokości geograficznej, dlatego nachylenie modułów słonecznych powinno zawierać się między 34° a 70° nachylenia względem poziomu. Praktyka mówi, że kolektory na terenie naszego kraju działają najwydajniej, kiedy ustawione są pod kątem 40°. Jeżeli decydujesz się na regulowane panele słoneczne, pamiętaj, że najlepiej będą one pracowały pod kątem 30° w lecie i 60° w zimie. W przypadku dachu pokrytego dachówką haki dachowe utrzymujące moduły słoneczne na miejscu są mocowane bezpośrednio do konstrukcji dachu. Kolektor zastępuje wcześniej usunięte pokrycie i nie wymaga dodatkowej konstrukcji wsporczej – jego masa jest bardzo bliska ciężarowi dachówek ceramicznych. Istnieje także druga metoda: montaż paneli bezpośrednio nad przekryciem dachu z zastosowaniem specjalnych stelaży. 

Kanały na przewody i miejsce w piwnicy

Jeśli Twój system solarny będzie dodawany później, to w czasie budowy konstrukcji domu warto pamiętać o rurkach, które będą prowadziły z dachu do piwnicy lub innego pomieszczenia gospodarczego. Kanały tego typu upraszczają układanie przewodów od kolektorów na dachu do zasobnika. Należy przewidzieć dodatkowe miejsce w rozdzielnicy elektrycznej – to do niej przyłączysz falownik, a także zabezpieczenie przeciwprzepięciowe AC, zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe oraz licznik elektryczny współpracujący z falownikiem. Ten ostatni powinien znajdować się gdzieś w pobliżu głównej rozdzielnicy elektrycznej, nie dalej niż 10 metrów od niej – nie będzie wtedy konieczne instalowanie dodatkowych zabezpieczeń przepięciowych. 

Teraźniejsze zużycie w perspektywie przyszłości

Jeśli myślałeś kiedykolwiek o kupnie samochodu elektrycznego także tę kwestię powinieneś omówić z Twoim doradcą PV. Aktualne zużycie prądu jako podstawy do obliczenia przyszłego rozmiaru systemu solarnego może nie być wystarczająco miarodajne. Zamiast tego warto wykorzystać całą powierzchnię dachową. Dla domu jednorodzinnego zwykle najbardziej ekonomicznie opłacalnym rozwiązaniem jest układ o rozmiarze do 10 kilowatów. Jeśli decydujesz się na korzystanie z energii słonecznej, nie warto bawić się w półśrodki, ale w pełni wykorzystać jej potencjał. 

Koordynacja budowy konstrukcji i systemu solarnego

Jeśli skorzystałeś z wcześniejszych podpowiedzi, instalacja kolektorów i ich peryferiów powinna być dość prosta. Taka koordynacja w planowaniu daje ogrom korzyści finansowych i czasowych. Nawet tak trywialne rzeczy, jak brak potrzeby demontażu i ponownego montażu rusztowania oszczędza Twoje pieniądze i czas potrzebny na prace tego typu. Jeśli konstrukcja taka jest używana zarówno przy budowie domu, jak i do instalacji systemu solarnego, to koszty i nakłady związane z przebudową rusztowania są zdecydowanie mniejsze.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Roboty koszące: Przyszłość pielęgnacji trawników
Roboty koszące: Przyszłość pielęgnacji trawników
Roboty koszące, znane również jako roboty do pielęgnacji trawników, są innowacyjnym rozwiązaniem, które zdobywa coraz większą popularność wśród właścicieli domów i ogrodów. W tym artykule przyjrzymy się znaczeniu robotów koszących, ich korzyściom i kluczowym aspektom, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu.
Płyn do układu DPF / FAP: Skuteczna ochrona Twojego silnika
Płyn do układu DPF / FAP: Skuteczna ochrona Twojego silnika
Płyn do układu DPF / FAP to skuteczna ochrona silnika. Dowiedz się o nim więcej w artykule!
Gdzie może być przydatna specjalna odzież z nadrukiem?
Gdzie może być przydatna specjalna odzież z nadrukiem?
Zastanawiasz się nad zamówieniem odzieży lub dodatków reklamowych z personalizowanym nadrukiem? W artykule podpowiadamy, jakie są zalety takiego rozwiązania.
Ostatnie wpisy