Polecamy

Odtwarzacz do winyli – o czym pamiętać podczas zakupu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeszcze do niedawna gramofon był uważany za sprzęt dla miłośników staroświeckich urządzeń, obecnie przeżywa swój renesans, co ma oczywiście związek z ponowną popularnością słuchania płyt winylowych. Sprawdzamy, jaki odtwarzacz warto kupić.

W drugiej połowie XX wieku miał miejsce prawdziwy rozkwit winylu. Niemal wszyscy muzycy wydawali swoje utwory na dużych, czarnych płytach. W tym czasie gramofony były najpopularniejszymi urządzeniami do odtwarzania muzyki. Pod koniec XX wieku pojawiły się płyty CD, co sprawiło, że zainteresowanie winylami znacznie zmalało. Obecnie jednak można zauważyć powrót do fascynacji starymi rozwiązaniami. Z pewnością jednym z głównych powodów odrodzenia winylu jest fakt, że czarne płyty są w stanie wytworzyć naprawdę wyrazisty i głęboki dźwięk, którego nie jesteśmy w stanie wydobyć z formatów cyfrowych. Warunkiem uzyskania doskonałej jakości dźwięku jest dobranie odpowiedniego odtwarzacza do winyli. 

Autor: StockSnap/pixabay.com

Rodzaje gramofonów

Dawniej gramofon nazywano adapterem. Tradycyjne urządzenie służyło jako odbiornik radiowy i do odtwarzania płyt winylowych. Aktualnie producenci starają się tworzyć bardziej rozbudowane urządzenia, wykorzystując nowoczesne rozwiązania techniczne.

Gramofony możemy podzielić ze względu na sposób ich obsługi:

  • gramofony manualne – ręcznie wykonujemy wszystkie czynności związane z obsługą urządzenia; wybieramy miejsce, od którego zacznie się odtwarzanie, ustawiamy ramię i je opuszczamy. Po ustawieniu ramienia silnik włącza się i płyta zaczyna się obracać;
  • gramofony półautomatyczne – ich działanie jest zbliżone do manualnych, jednak ten rodzaj odtwarzacza ma wbudowany automatyczny mechanizm, dzięki któremu możliwe jest wyłączenie silnika, uniesienie ramienia na koniec płyty i włączenie silnika;
  • gramofony automatyczne – działają jak urządzenia półautomatyczne z funkcją auto-return, ale posiadają również funkcję automatycznego rozpoczęcia odtwarzania płyty. W takich gramofonach znajdziemy przyciski startu i stopu, przy czym zdarza się, że obydwie funkcje są realizowane przez jeden wspólny przycisk.
Autor: StockSnap/pixabay.com

Na co zwrócić uwagę przed zakupem odtwarzacza do winyli?

Na początku zastanówmy się, jakie urządzenie chcemy kupić – nowe czy używane? Zarówno jeden, jak i drugi model usatysfakcjonuje nas swoimi parametrami technicznymi. Rzadko jednak pierwszy gramofon jest ostatnim, stąd najlepiej na początku zainwestować w używany odtwarzacz. Warto przyjrzeć się szczególnie urządzeniom zachodnim z lat 80., na przykład Technics SL-BD20 albo z rodziny Duali (między innymi 504, 601, 1237). Tego typu gramofony są stosunkowo łatwo dostępne – często można je znaleźć na różnego rodzaju aukcjach, giełdach i targach czy serwisach sprzedażowych, co nie oznacza, że są one kiepskiej jakości. Nie kupujmy jednak zbyt przestarzałego modelu, ponieważ w przypadku awarii możemy mieć problem ze znalezieniem części wymiennych. Zakup nowoczesnego odtwarzacza do winyli w profesjonalnym sklepie również jest dobrym pomysłem, szczególnie gdy zależy nam na technologicznych udogodnieniach, gwarancji i estetyce urządzenia – współczesne gramofony z pewnością będą pasować do innych sprzętów RTV. Poza tym znaczenie ma budżet, jaki chcemy przeznaczyć na kupno.

Kupując gramofon, musimy pamiętać, że samo urządzenie nie wystarczy. Będziemy potrzebować jeszcze odpowiedniego wzmacniacza i dobrych głośników, bo to one mają zasadnicze znaczenie dla właściwego odbioru dźwięku z winyli.

Zdjęcie główne: ponce_photography/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Korzyści wynikające z wyboru laptopów poleasingowych. Przypadek marki Dell
Korzyści wynikające z wyboru laptopów poleasingowych. Przypadek marki Dell
Odkryj zalety laptopów poleasingowych, skupiając się na przykładzie marki Dell. Dowiedz się, jak możesz uzyskać wysoko wydajne sprzęty w przystępnej cenie.
Tworzenie własnej stacji pogodowej – poradnik dla pasjonatów elektroniki
Tworzenie własnej stacji pogodowej – poradnik dla pasjonatów elektroniki
Krok po kroku przewodnik, jak skonstruować własną stację pogodową. Idealne rozwiązanie dla entuzjastów elektroniki zainteresowanych meteorologią.
Olej silnikowy samochodowy – jakie funkcje spełnia?
Olej silnikowy samochodowy – jakie funkcje spełnia?
Pełni wiele kluczowych funkcji, które mają ogromny wpływ na wydajność, trwałość i zużycie silnika.
Ostatnie wpisy