Polecamy

O co chodzi z tym bitcoinem? Wszystko, co musisz wiedzieć

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pieniądz rządzi światem. Maksyma stara jak świat dzisiaj jest aktualna jak nigdy. Jednak nowe środki płatności, w tym kryptowaluty, nie dla wszystkich mogą być zrozumiałe. W tym tekście dowiecie się wszystkiego na temat najpopularniejszej z nich – bitcoina.

Historia pierwszej kryptowaluty

Bitcoin po raz pierwszy pojawił się w 2009 roku za sprawą człowieka lub grupy osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Inaczej niż w przypadku tradycyjnych walut nie jest on emitowany przez żadną instytucję centralną. Bitcoin używa zdecentralizowanej bazy danych rozprowadzonej pomiędzy węzłami sieci peer-to-peer do przechowywania transakcji oraz kryptografii w celu zapewnienia podstawowych funkcji bezpieczeństwa, takich jak upewnienie się, że bitcoiny mogą być wydane tylko raz przez osobę, która je posiada w danym momencie.

Topologia peer-to-peer sieci oraz brak administracji centralnej czynią manipulację wartości bitmonet poprzez produkcję większej ich ilości niewykonalną dla jakiejkolwiek instytucji rządowej czy innej organizacji lub jednostki, nadal możliwa jest jednak bańka spekulacyjna. Budowa bitcoina pozwala na anonimowe posiadanie własności oraz jej transfery. Transakcje z użyciem bitcoinów są w zasadzie niemożliwe do złamania. Naukowcy szacują, że aby złamać sieć bitcoin, potrzebna byłaby moc obliczeniowa równa połowie internetu.

Współczesne górnictwo

Zapewne każdy z Was słyszał już o kopaniu kryptowalut. Kiedy słyszymy ten termin, to możemy wyobrażać sobie gorączkę złota. Ta analogia nie jest daleka od rzeczywistości. Wystarczy zamienić fizyczne złoto na bitcoiny, a kilofy i inne narzędzia na karty graficzne i oprogramowanie. Podobnie jak w czasach gorączki złota nie każdy górnik trafiał na swoje złoto, tak nie każdy kopiący kryptowaluty zostanie wynagrodzony za swoją pracę i zasoby.

Kopanie kryptowalut to proces, w którym komputery z dużą mocą obliczeniową rozwiązują skomplikowane problemy matematyczne. Kluczem jest tutaj trudność tych problemów. Są one na tyle skomplikowane, że jedno urządzenie nie jest w stanie ich rozwiązać. Wymagana jest cała sieć takich komputerów. Rozwiązanie każdego fragmentu tej łamigłówki pozwala stworzyć nowy blok w łańcuchu, tak zwanym blockchainie, co może skutkować przyznaniem wirtualnej waluty.

Prawo nie nadąża

Sytuacja prawna wszystkich kryptowalut, w tym bitcoina, nie jest do końca jasna. Jako że pozwala na anonimowe zawieranie transakcji, światowe rządy nie są do końca zadowolone, ponieważ mogą być one wykorzystywane do zapłaty za nielegalne procedery lub do prania pieniędzy. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Wydobywanie oraz obrót bitcoinami, zdaniem Ministerstwa Finansów, nie narusza prawa, jednak odmawia im się statusu waluty lub jakiegokolwiek innego instrumentu finansowego.

Sprzedaż bitcoinów zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych należy jednak zakwalifikować jako przychód. Zakup towarów i usług za bitcoiny nie może korzystać ze zwolnienia z podatku przewidzianego dla usług finansowych, może więc powodować powstanie obowiązku zapłaty podatku VAT. Wówczas zakup towaru za pomocą bitcoinów spowodowałby podwójne opodatkowanie. Komisja Nadzoru Finansowego wystosowała 6 czerwca 2018 r. komunikat, z którego wynika, że obrót kryptowalutami jest legalny, a niektóre giełdy kryptowalut powinny stosować się do regulacji rynku finansowego tradycyjnego.

Zdj. głóne: André François McKenzie/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czemu służy certyfikacja?
Czemu służy certyfikacja?
Czy wiesz, jak działa certyfikacja i dlaczego wpływa również na Twoją codzienność? Przekonaj się, że niektóre zaświadczenia chronią najważniejsze aspekty Twojego życia!
5 aplikacji, które są przeznaczone tylko dla iPhone’a
5 aplikacji, które są przeznaczone tylko dla iPhone’a
Sprawdź, jakie aplikacje są dedykowane tylko i wyłącznie dla systemu iOS!
Nowoczesne urządzenia do przeróbki ubrań
Nowoczesne urządzenia do przeróbki ubrań
Szukasz nowego hobby? Poznaj nowoczesne urządzenia do przerabiania ubrań, które sprawią, że szycie stanie się łatwe i przyjemne, a Ty całkowicie odmienisz swoją garderobę.
Ostatnie wpisy