Polecamy

Czemu służy certyfikacja?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Na rynku dostępnych jest wiele opcji na zdobycie certyfikatów. Czy jednak tego typu dokumenty w ogóle są potrzebne? Okazuje się, że tak. Niestety, studia wyższe trwają długo i charakteryzują się przekazywaniem wiedzy głównie teoretycznej, a często po prostu niepraktycznej. Z tego powodu wiele pracodawców chętniej zatrudnia osoby z doświadczeniem lub umiejętnościami certyfikowanymi ukończeniem specjalistycznych kursów. Z drugiej strony certyfikaty potwierdzają również cechy produktów i systemów, a także znajdują wiele innych zastosowań…

Certyfikacja bezpieczeństwa żywności

Idąc do sklepu czy restauracji oczekujesz, że żywność, którą kupisz, będzie świeża i zdrowa. Bezpieczeństwo żywności jest kwestią, którą traktuje się domyślnie, ale nie jest aż tak oczywiste we wszystkich państwach świata. W Europie za gwarantowanie jakości żywności odpowiada prawo Unii Europejskiej i narzucane przez nie, restrykcyjne normy. Dzięki temu powstały dokumenty takie jak certyfikat HACCP, czyli poświadczenie spełniania europejskich wymagań w zakresie norm żywności. Jeżeli jako konsument spotkasz się z certyfikowaniem żywności HACCP, możesz mieć pewność, że kontroli podlegały nie tylko finalnie wypuszczone na rynek produkty, ale również procesy produkcyjne, pracownicy zatrudnieni przy obróbce żywności oraz półprodukty. Warto również wiedzieć, że wydanie certyfikatu nie opiera się na jednorazowej kontroli, ale jest procesem stałego nadzoru nad firmami gastronomicznymi i zakładami produkującymi żywność.

Certyfikacja bezpieczeństwa danych osobowych

Zmianą, o której bez wątpienia słyszał każdy obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej, jest RODO. Mało kto jednak wie, że gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych, które ma na celu chronić prywatność osób i firm, również może być certyfikowane. W ten sposób działa certyfikat RODO, który gwarantuje, że dane przedsiębiorstwo przetwarza zbierane dane osobowe zgodnie z obowiązującym na terenie Unii Europejskiej prawe, minimalizuje konsekwencje nieuprawnionego ujawnienia tych danych oraz szkoli personel w celu zapewnienia jak najlepszej ochrony danych osobowych. W czasach, kiedy internetowi oszuści i hakerzy wymyślają coraz skuteczniejsze sposoby na przechwycenie danych osobowych, ochrona ich powinna stanowić ważny aspekt działania każdej firmy – a Ty  z pomocą certyfikatów łatwo możesz przekonać się, że przestrzeganie prawa ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Bezpieczeństwo wyrobów medycznych

Poza żywnością i prywatnością, niebagatelną kwestią dla przeciętnego obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest również zdrowie. Idąc do przychodni czy szpitala chcesz mieć pewność, że sprzęt, którego użyje personel medyczny, spełnia wszelkie konieczne normy. Oczekujesz, że kupowane w aptece leki będą działać i że sprzęt rehabilitacyjny pomoże Ci powrócić do zdrowia. Żeby dać Ci gwarancję jakości ekwipunku leczniczego powstała certyfikacja wyrobów medycznych. Dzięki niej możliwe jest zmniejszenie ryzyka pojawienia się na rynku i w placówkach medycznych przedmiotów niezgodnych z przyjętymi standardami.

Fot.: Milos Lopusina/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do systemu telewizji przemysłowej?
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do systemu telewizji przemysłowej?
Dowiedz się, jakie akcesoria są niezbędne do tworzenia efektywnego systemu telewizji przemysłowej. Przeczytaj o kryteriach wyboru, które pomogą Ci zdecydować.
Cegła w przedpokoju – inspiracje
Cegła w przedpokoju – inspiracje
Cegła może świetnie się wkomponować w aktualne trendy wystroju wnętrz. Poznaj ciekawe propozycje jej zastosowania.
Ćwiczenia na rwę kulszową, które możesz wykonywać w domu
Ćwiczenia na rwę kulszową, które możesz wykonywać w domu
Coraz więcej osób cierpi na rwę kulszową. Przedstawiamy ćwiczenia, które pomagają zminimalizować dotkliwy ból w dolnej części pleców.
Ostatnie wpisy