Polecamy

W co powinno być wyposażone laboratorium?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Laboratoria są absolutnie niezbędne dla przemysłu oraz branży medycznej i farmaceutycznej. Testowanie preparatów, badanie jakości produktów, a także wykonywanie różnego rodzaju badań na próbkach medycznych to codzienność w wielu firmach i szpitalach. Dzięki pracy laboratoriów mamy czystą wodę, zdrowe jedzenie, dobrej jakości paliwo i możliwość wykonania wielu badań. Przekonaj się, w co powinny być wyposażone takie placówki.   

Sprzęt laboratoryjny   

Bez nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu, nie może funkcjonować żadne laboratorium. Najbardziej podstawowym urządzeniem koniecznym do przeprowadzania właściwie wszystkich testów, jest mikroskop. Nowoczesne modele są w stanie zapewnić naprawdę ostry i szczegółowy obraz preparatów w kilkusetkrotnym powiększeniu. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzanie dokładnych badań na poziomie najmniejszych komórek, a ich wyniki są pewne i potwierdzone w odczycie z mikroskopu.   

Wirówki najbardziej przydatne są w laboratoriach medycznych, ponieważ dzięki ich zastosowaniu można rozszczepić wiele substancji na pojedyncze składniki. Jednak w innych branżach również znajdują zastosowanie, na przykład do rozwarstwiania i oddzielania składowych różnych płynów.   

W laboratorium muszą też panować sterylne warunki, by nie doszło do zanieczyszczenia materiału czy połączenia ze sobą niebezpiecznych substancji. Autoklaw pozwala na wysterylizowanie w wysokiej temperaturze sprzętu laboratoryjnego, by zminimalizować ryzyko kontaminacji preparatów. Podczas przygotowywania miejsca do analizy i badań należy także korzystać ze środków dezynfekujących. Zarówno powierzchnie płaskie w laboratorium, jak i ręce laboranta muszą być czyste i pozbawione wszelkich drobnoustrojów, które mogłyby wpłynąć na wyniki badań. Takie środki antybakteryjne znajdziesz na https://medisept.pl/przeznaczenie/rece/.   

Narzędzia jednorazowe   

Bez jednorazowych sprzętów do wykonywania testów nie da się przeprowadzić rzetelnego badania laboratoryjnego. Szkiełka do mikroskopu, soczewki, skalpele i szklane pipety są absolutnie niezbędnym elementem wyposażenia w każdym laboratorium. Dropery pozwalają na precyzyjne dozowanie zarówno próbek, jak i preparatów, co pomaga w osiągnięciu jak najdokładniejszych wyników. Sprzęty jednorazowego użytku zapewniają jak najwyższe zabezpieczenie przed kontaminacją preparatów, odczynników i badanego materiału, dlatego nie może ich zabraknąć.  

Utylizacja odpadów z laboratorium  

Odpady niebezpieczne, których nie da się ponownie wykorzystać, jak na przykład odpady medyczne czy odczynniki i próbki laboratoryjne, muszą zostać poddane unieszkodliwianiu oraz utylizacji. Niebezpieczne substancje są unieszkodliwiane przy użyciu wysokiej temperatury oraz silnych środków chemicznych. Utylizacja takich odpadów przebiega różnie, jednak jej podstawowym celem jest sprawienie, by nie zagrażały one zdrowiu człowieka oraz środowisku. Ten proces musi przebiegać w odpowiednich warunkach i zajmują się tym wyłącznie profesjonalne firmy. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się ze strony https://ekoemka.com.pl/.  

Fot.: Hans Reniers/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*