Polecamy
Nowe funkcje Google – sprawdź, jak się zmieni przeglądarka?
Dom

Nowe funkcje Google – sprawdź, jak się zmieni przeglądarka?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wyszukiwarka Google jest prawdopodobnie najczęściej wykorzystywaną aplikacją. To dzięki niej można zdobyć najważniejsze aktualne wiadomości czy skorzystać z wielu innych funkcji. Teraz ten zestaw opcji ma być jeszcze bardziej kompletny.

Co nowego w wyszukiwarce Google?

Wkrótce ma zostać przedstawiona najnowsza wersja przeglądarki Google Chrome. Zostanie przedstawiona jako „Google Chrome 90”. Premiera odsłony jest zaplanowana na ten rok i tak naprawdę może się pojawić w każdej chwili. Z racji tego, że prace nad poszczególnymi usprawnieniami są konsekwentnie prowadzone od lat, ujawniono fakty na temat nowych opcji. Czego w takim razie mogą się spodziewać użytkownicy przeglądarek Google Chrome w nowej wersji?

Pierwszymi udogodnieniami mają być zupełnie nowe narzędzia do zarządzania oknami. Programiści zatroszczyli się również o ulepszenie listy czytelniczej. Pierwsze zmiany są już widoczne w przeglądarkach Chrome przeznaczonych dla użytkowników systemów Windows, Mac i Linux. Zmiany dotyczą głównie aspektów dotyczących jakości wideokonferencji, szybkości i bezpieczeństwa wczytywania stron internetowych, a także ogólnego komfortu w operowaniu pomiędzy konkretnymi ikonami na interfejsie przeglądarki.

Zoptymalizowany enkoder AV1 ma polepszyć jakość wideokonferencji

Wideokonferencje w dobie pandemii znacząco zyskały na znaczeniu. W dość krótkim czasie stały się narzędziem, z którego korzystać byli zmuszeni niemal wszyscy użytkownicy – czy to do wykonania obowiązków związanych z pracą, czy do rozmów z bliskimi, czy skonsultowaniem ważnych spraw z lekarzem lub inną instytucją. Jednym słowem większość interakcji międzyludzkich jest możliwych do przeprowadzenia właśnie za sprawą wideokonferencji.

Za lepszą jakość wideokonferencji ma odpowiadać enkoder AV1. Jest to otwarty i nieodpłatny format kodowania wideo. Został zaprojektowany właśnie w celu transmisji wideo przez internet.

Na pulpicie wyszukiwarki Chrome 90 będzie można znaleźć wsparcie dla enkodera AV1, co pozwoli w pełni wykorzystać potencjał łącza internetowego, jednocześnie nie obciążając przepustowości, nawet wtedy, gdy będzie wolne połączenie danych. Pozwala to omówić najważniejsze kwestie z dowolną osobą i nie martwić się o słabą jakość wideokonferencji.

Ładowanie stron internetowych przez HTTPS ma sprawić, że będzie to szybsze

Zmiany w wyszukiwarce Google Chrome 90 mają także zapewnić to, że ładowanie stron będzie zajmowało mniej czasu. To możliwe za sprawą konkretnej innowacji – format HTTPS będzie domyślną funkcją, dzięki której będą wczytywane witryny internetowe. Oprócz tego użytkownik może liczyć na lepszą prywatność. W przypadku, gdy nie uda się załadować danej strony, przeglądarka będzie z powrotem korzystać z formatu HTTP.

Dość wiele stron jest zakodowanych tak, że obsługują protokół HTTPS same z siebie, jednak ta zmiana wpłynie na to, że nawet wczytując stary adres URL (bez protokołu), będzie można ciągle korzystać z tej opcji.

Czy to jedyne zmiany, jakie wprowadzono do przeglądarki Google Chrome 90?

Pomimo tego, że lepsza jakość konferencji, a także szybsze i bezpieczniejsze ładowanie stron internetowych wydaje się bardzo dużymi udogodnieniami, z których na pewno będzie zadowolona większość użytkowników, to programiści amerykańskiego koncernu nie poprzestali wyłącznie na tym.

Wprowadzono także zmiany w Reading List. Funkcja była już dostępna wcześniej, ale dość dużym mankamentem, na który zwracano uwagę, było to, że nie można było jej ukryć, co oczywiście sprawiało problemu w wielu przypadkach. Dlatego postanowiono poradzić sobie z tym zagadnieniem. Reading List w nowej wersji przeglądarki będzie mogło być ukryte w bardzo łatwy sposób, bo za sprawą kliknięcia prawym przyciskiem myszy.

Oprócz tego bardzo ciekawą funkcją dodaną w nowej wersji jest możliwość nadania nazw otwartym kartom. W wielu przypadkach będzie to znaczące udogodnienie, umożliwiające w błyskawiczny sposób zamknięcie nieużywanych okien bez pomyłek. Nazwy są widoczne na pasku zadań, a także w widoku zadań. Te wszystkie udogodnienia sprawiają, że Google Chrome 90 będzie na pewno dużym ułatwieniem, zarówno podczas pracy, jak i zwykłego przeglądania poszczególnych witryn.

Zdjęcie główne artykułu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
EURO 2020 w telewizji – jakie nowinki nas czekają?
EURO 2020 w telewizji – jakie nowinki nas czekają?
EURO 2020 w telewizji – jakie nowinki nas czekają? Ciekawe programy, które warto obejrzeć w trakcie mistrzostw Europy.
Jak dbać o zdrowie oczu i zapobiegać problemom wzrokowym?
Jak dbać o zdrowie oczu i zapobiegać problemom wzrokowym?
Chroń swoje oczy i ciesz się zdrowym wzrokiem! Regularne badania, odpowiednia dieta i odpoczynek to kluczowe czynniki w zapobieganiu problemom wzrokowym.
Budowa strony www – zalety zlecenia projektu specjalistom
Budowa strony www – zalety zlecenia projektu specjalistom
Każde małe i większe przedsiębiorstwo potrzebuje swojej reprezentacji w Internecie. Przekonaj się, dlaczego zlecenie budowy strony internetowej ekspertom to dobra decyzja.
Ostatnie wpisy