Polecamy

Teleskop Hubble’a – czy to już jego koniec?

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

13 czerwca nastąpiła poważna awaria teleskopu Hubble’a, która zatrzymała jego dalszą pracę. 

Uszkodzeniu uległ komputer zarządzający instrumentami naukowymi, w wyniku czego komputer główny przełączył się w tryb pracy awaryjnej, a sam teleskop przeszedł w stan offline. Technicy próbowali dokonać restartu systemu, jednak bezskutecznie.

Powrót w wielkim stylu

Teleskop Hubble’a był wyłączony z pracy przez ponad miesiąc czasu. Jednak 17 lipca nastąpił przełom i inżynierom udało się przywrócić mu sprawność. Przyczyną usterki był wadliwy obwód między jednostką sterującą zasilaniem a komputerem protokołów komunikacyjnych. Niedługo po wznowieniu trybu online, teleskop dokonał niesamowitych zdjęć. Widać na nich dwie galaktyki, między którymi zachodzi niezwykła interakcja. Jak nazwali to naukowcy: „wygląda to jak międzygalaktyczne tango”.

Spekulowano, że w wyniku tej awarii legendarne obserwatorium już nigdy nie wróci do pracy. Na całe szczęście technikom udało się przywrócić mu pełną funkcjonalność. Zgodnie z przewidywaniami teleskop Hubble’a powinien działać do 2040 roku.

Zdjęcie główne: Ricardo Esquivel/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni garnet skalny premium do efektywnego cięcia strumieniem wody?
Jak wybrać odpowiedni garnet skalny premium do efektywnego cięcia strumieniem wody?
Poradnik pomagający zrozumieć, jakie cechy powinien mieć dobrej jakości garnet skalny do cięcia wodą, jak wybrać najodpowiedniejszy dla swoich potrzeb i jakie są jego zalety.
Serwisowanie auta
Serwisowanie auta
Jesteś właścicielem samochodu? zobacz, jak powinieneś go serwisować.
Jak zaprojektować przestrzeń do pracy w domu?
Jak zaprojektować przestrzeń do pracy w domu?
Praca zdalna stała się normą w ostatnim czasie, a z nią potrzeba stworzenia odpowiedniej przestrzeni do pracy w domu. W artykule przedstawimy wskazówki dotyczące projektowania i urządzania funkcjonalnej i inspirującej strefy pracy w domu.
Ostatnie wpisy