Polecamy

Teleskop Hubble’a – czy to już jego koniec?

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

13 czerwca nastąpiła poważna awaria teleskopu Hubble’a, która zatrzymała jego dalszą pracę. 

Uszkodzeniu uległ komputer zarządzający instrumentami naukowymi, w wyniku czego komputer główny przełączył się w tryb pracy awaryjnej, a sam teleskop przeszedł w stan offline. Technicy próbowali dokonać restartu systemu, jednak bezskutecznie.

Powrót w wielkim stylu

Teleskop Hubble’a był wyłączony z pracy przez ponad miesiąc czasu. Jednak 17 lipca nastąpił przełom i inżynierom udało się przywrócić mu sprawność. Przyczyną usterki był wadliwy obwód między jednostką sterującą zasilaniem a komputerem protokołów komunikacyjnych. Niedługo po wznowieniu trybu online, teleskop dokonał niesamowitych zdjęć. Widać na nich dwie galaktyki, między którymi zachodzi niezwykła interakcja. Jak nazwali to naukowcy: „wygląda to jak międzygalaktyczne tango”.

Spekulowano, że w wyniku tej awarii legendarne obserwatorium już nigdy nie wróci do pracy. Na całe szczęście technikom udało się przywrócić mu pełną funkcjonalność. Zgodnie z przewidywaniami teleskop Hubble’a powinien działać do 2040 roku.

Zdjęcie główne: Ricardo Esquivel/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Peugeot 307 – jakie zalety posiada ten samochód?
Peugeot 307 – jakie zalety posiada ten samochód?
Peugeot 307 to popularny model samochodu kompaktowego, który zdobył uznanie zarówno wśród kierowców jak i krytyków motoryzacyjnych. Ten dynamiczny samochód oferuje wiele zalet, które sprawiają, że jest on atrakcyjnym wyborem dla wielu osób.
Co powinno znajdować się na hali przemysłowej?
Co powinno znajdować się na hali przemysłowej?
Od wyposażenia fabryki zależy wiele aspektów jej funkcjonowania. Zobacz, co powinno znaleźć się na halach przemysłowych.
Antena satelitarna do kampera: Rozrywka i swoboda podczas podróży
Antena satelitarna do kampera: Rozrywka i swoboda podczas podróży
Podróżowanie kamperem to nie tylko możliwość zwiedzania różnych miejsc, ale również okazja do cieszenia się rozrywką i komfortem. Antena satelitarna do kampera staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, które umożliwia odbiór telewizji satelitarnej nawet w najdalszych zakątkach.
Ostatnie wpisy