Polecamy

Rodzaje i zastosowanie luster drogowych

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Bezpieczeństwo ruchu drogowego to wypadkowa zastosowania wielu urządzeń i akcesoriów, które chronią uczestników dróg oraz w pewnym stopniu także pieszych przed wieloma niebezpieczeństwami związanymi z jazdą po drogach publicznych lub chodnikach. Jednym z najważniejszych elementów jest z całą pewnością lustro drogowe. Akcesorium to przy właściwym umiejscowieniu pozwala na zachowanie pełni bezpieczeństwa nawet w trakcie wyjazdu z ciasnych miejsc parkingowych czy uliczek. Likwiduje martwe punkty oraz strefy niedostatecznej widoczności.

Lustra drogowe – jakie mają zalety i gdzie są niezbędne?

Lustra drogowe to dość duże urządzenia zwiększające bezpieczeństwo jazdy, montowane w miejscach, w których nie ma odpowiednio dobrej widoczności podczas wyjazdu np. z parkingu czy własnej posesji bezpośrednio na ulicę. Dzięki nim kierowca może zerknąć np. na ulicę ukrytą za infrastrukturą drogową i ocenić, czy nie nadjeżdża z niej pojazd z pierwszeństwem. Urządzenia te montuje się:

 • na skrzyżowaniach,
 • w ciasnych ulicach,
 • na wyjazdach z posesji z intensywną zabudową drogową,
 • i w wielu innych miejscach, gdzie nie da się dostrzec podjazdu nadjeżdżającego z drogi z pierwszeństwem.

Jak zatem widać, lustra drogowe skutecznie chronią przed wypadkami oraz stłuczkami, spowodowanymi wymuszeniem pierwszeństwa ze względu na niedostateczną widoczność.

Lustra drogowe – konstrukcja ma znaczenie

Lustra drogowe różnią się przede wszystkim kształtem, a tym samym również sposobem ich montażu przy drogowej infrastrukturze. Liczy się ich jak najlepsza widoczność, dlatego tak istotne jest, aby można było je łatwo zauważyć nawet w razie niedostatecznych warunków panujących na drodze. Wyróżniamy lustra:

 • Okrągłe – spotykane zdecydowanie najczęściej. Różnią się średnicą oraz rodzajem zastosowanego zwierciadła, które może być proste lub szerokokątne, które obejmuje znacznie większą przestrzeń. Jednak ze względu na zaburzenie oceny odległości stosuje się je przede wszystkim w miejscach eksploatowanych przez kierowców zawodowych.
 • Prostokątne – to równie popularne urządzenia, które, podobnie jak powyższe, różnią się także wielkością oraz w pewnym stopniu również konstrukcją.

Wszystkie rodzaje luster możesz zobaczyć bezpośrednio u producenta https://sklep.szymkowiak.pl/. Różnice pomiędzy dostępnymi modelami wynikają także z rodzaju zastosowanego materiału, którym może być:

 • akryl,
 • poliwęglan,
 • PMMA,
 • P.A.S.,
 • polymir,
 • materiał odporny na szron i parę.

Jakie są wymogi co do montażu luster drogowych?

Warto wiedzieć, że wszystkie rodzaje luster należy bezwzględnie zamontować przy użyciu specjalnych uchwytów, które będą w stanie utrzymać te stosunkowo ciężkie urządzenia na swoim miejscu przez cały czas eksploatacji. Liczy się także to, aby nie spadły na przechodzących pod nimi przechodniów. Z tego względu warto wraz z lustrem dokupić odpowiednie elementy montażowe, dzięki którym można z łatwością przeprowadzić montaż lustra nawet w miejscu o dużym natężeniu ruchu pieszych i pojazdów mechanicznych.

Fot.: Celil DOĞAN/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lato w Łodzi – magia miasta odkrywana przez Ciebie
Lato w Łodzi – magia miasta odkrywana przez Ciebie
Lato w Łodzi – odkryj magię tego miasta pełnego festiwali, parków i kultury. Przygotuj się na niezapomniane chwile i atrakcje, które zostaną w Twojej pamięci na zawsze!
Co po zawale serca? Profilaktyczne monitorowanie serca holterem EKG.
Co po zawale serca? Profilaktyczne monitorowanie serca holterem EKG.
Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy! 
Co ma wpływ na jakość obrazu w telewizorze?
Co ma wpływ na jakość obrazu w telewizorze?
Chcesz mieć w swoim domu dostęp do najwyższej jakości obrazu i wyświetlać filmy w jakości wyższej niż w kinie? Zobacz, jakie czynniki mają wpływ na jakość obrazu w telewizorze.
Ostatnie wpisy