Polecamy

Na czym polega teleporada?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Koronawirus bardzo ograniczył nasze możliwości bezpośredniego kontaktu z lekarzami. Alternatywą dla tradycyjnych wizyt stała się teleporada. Na czym polega taka konsultacja lekarska? Wyjaśniamy.

Podstawowa różnica między tradycyjną konsultacją lekarską a teleporadą polega na tym, że pacjent znajduje się w innym miejscu niż lekarz. W większości przypadków kontakt osobisty ze specjalistą nie jest konieczny, wystarczy jedynie przeprowadzić szczegółowy wywiad. A to możemy zrobić za pomocą komputera, laptopa czy telefonu komórkowego. Przydatne są również aplikacje umożliwiające przeprowadzanie połączeń w formie wideo. W trakcie teleporady lekarz jednak powinien zadbać o to, aby rozmowy nie słyszały osoby postronne – w ten sposób zostanie zachowane prawo pacjenta do tajemnicy lekarskiej.

Jak się przygotować do teleporady?

Aby umówić się na teleporadę, możemy zadzwonić do wybranej przychodni i po prostu zarezerwować termin wizyty. Coraz częściej możliwe jest ustalenie takiej konsultacji poprzez internetowe formularze bądź systemy – w głównej mierze zależy to od tego, z jakiej przychodni czy usług medycznych korzystamy. Trudności w umawianiu takich wizyt mogą mieć szczególnie seniorzy. Powstają jednak programy i systemy, które mają ułatwiać osobom starszym funkcjonowanie w cyfrowym świecie, o czym można przeczytać na https://seniore.pl/

Po ustaleniu terminu lekarz skontaktuje się z nami o wyznaczonej godzinie. Przed wizytą warto przygotować swój numer PESEL oraz listę przyjmowanych leków. Ponadto w notatkach możemy sporządzić opis swoich dolegliwości, uwzględniając takie informacje jak:

  • od jak dawna trwają dolegliwości,
  • wszystkie objawy chorobowe,
  • w jakich okolicznościach pojawiają się dolegliwości.

Dzięki takim notatkom o niczym nie zapomnimy.

Jak przebiega teleporada?

Na początku teleporady podajemy swoje dane osobowe oraz informacje, o które poprosi lekarz (konieczne może być podanie numeru PESEL, aby lekarz miał pewność, że wypełnia dokumentację medyczną odpowiedniej osoby). Zdarza się także, że z lekarzem będziemy rozmawiać jako opiekun osoby chorej  – w takim przypadku musimy od razu poinformować o tym specjalistę i podać dane osobowe właściwego pacjenta. Jeśli w trakcie rozmowy zauważymy jakiekolwiek problemy techniczne, powiadomijmy o tym lekarza. Dzięki temu nie przegapimy żadnych zaleceń lekarskich.

Teleporada jest pełnoprawną formą badania, więc nie traktujmy jej po macoszemu. Na pytania lekarza udzielajmy dokładnych odpowiedzi, nie oszukujmy, ale jednocześnie nie rozwlekajmy się – starajmy się szanować czas medyka i kolejnych pacjentów. W trakcie konsultacji może okazać się konieczne przeprowadzenie samobadania (pod kierunkiem specjalisty).

Na podstawie udzielonych przez nas informacji lekarz będzie mógł wystawić receptę, skierowanie na dalsze badania lub zwolnienie, a także zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Jeśli teleporada okaże się niewystarczająca albo konieczne będzie wykonanie badań laboratoryjnych bądź obrazowych, lekarz może poprosić nas o osobiste stawienie się w placówce medycznej.

Fot.: Taylor Grote/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co usprawni organizację pracy?
Co usprawni organizację pracy?
Dowiedz się, co warto wdrożyć do swojej firmy, aby skutecznie usprawnić jej działanie.
Ćwiczenia na rwę kulszową, które możesz wykonywać w domu
Ćwiczenia na rwę kulszową, które możesz wykonywać w domu
Coraz więcej osób cierpi na rwę kulszową. Przedstawiamy ćwiczenia, które pomagają zminimalizować dotkliwy ból w dolnej części pleców.
E-recepta a Internetowe Konto Pacjenta — jak ją znaleźć?
E-recepta a Internetowe Konto Pacjenta — jak ją znaleźć?
Jak znaleźć receptę na Internetowym Koncie Pacjenta i czym w ogóle jest e-recepta?
Ostatnie wpisy