Polecamy

Jakich języków obcych warto się nauczyć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W dzisiejszych czasach nie trzeba już nikogo przekonywać, że znajomość języków obcych otwiera wiele drzwi. Jeszcze do niedawna jedną z najbardziej pożądanych umiejętności była swobodna komunikacja w języku angielskim. Obecnie coraz więcej uwagi poświęca się także innym językom obcym. Jakich warto się uczyć? Podpowiadamy!

Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Ile osób, tyle powodów. Każdy, zarówno dorosły, jak i dziecko, może mieć inną motywację do nauki. Szlifowanie umiejętności językowych od najmłodszych lat z pewnością ułatwia start w życiu dorosłym, szczególnie gdy szuka się dobrej pracy. Dzięki znajomości języków obcych mamy możliwość studiowania na zagranicznych uczelniach czy podróżowania i zaznajamiania się z obcymi kulturami i tradycjami.

Ta cenna umiejętność pozwala nam również nawiązywać kontakty z ludźmi z każdego zakątka świata. Poza tym warto podkreślić, że nauka języków obcych stymuluje rozwój mózgu i umiejętności poznawczych, a także ćwiczy pamięć krótkotrwałą i długotrwałą.

Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego?

Umiejętność posługiwania się językiem angielskim jest właściwie koniecznością – słyszymy go nie tylko w wielu krajach na całym świecie, lecz także w internecie, telewizji, szkole, pracy i przestrzeni publicznej. Rozpowszechnienie jednego języka umożliwiło proces globalizacji i zdecydowanie ułatwiło swobodne porozumiewanie się z mieszkańcami innych państw, zarówno na stopie prywatnej, jak i zawodowej.

Język angielski jest jednym z łatwiejszych języków do nauki. Wystarczy znajomość jego podstawowych struktur gramatycznych i niewielki zasób słów, aby móc się komunikować z innymi, podróżować, zwiedzać i nawiązywać pierwsze kontakty biznesowe. Warto też podkreślić, że językiem angielskim na co dzień posługuje się nawet ponad 500 milionów ludzi, co powinno być wystarczającą motywacją do nauki.

Jakich języków obcych, poza angielskim, warto się uczyć?

Choć język angielski stał się najbardziej rozpowszechniony, a przez to jego znajomość jest pożądana, to wiele osób coraz chętniej zaczyna się uczyć również innych, mniej popularnych języków. Decyzja o tym, jakiego języka jeszcze się nauczyć, powinna zależeć od naszych indywidualnych motywacji i celów. Jedni zakochają się w egzotycznym kraju i zapragną poznać jego kulturę, a innym będzie zależało na budowaniu międzynarodowej kariery. Każdy powód jest dobry.

Z pewnością warto uczyć się języków naszych sąsiadów, na przykład niemieckiego. Bliskie kontakty polityczne i relacje gospodarcze czy wspólne projekty sprawiają, że znajomość tego języka jest po prostu opłacalna, zwłaszcza że coraz więcej niemieckich firm otwiera swoje filie w Polsce. Znajomość języka niemieckiego umożliwia także pracę za granicą i to w pobliżu ojczyzny.

W szkołach średnich uczniowie chętnie uczą się też języka francuskiego i hiszpańskiego, które zdobywają coraz większą popularność. Są to języki o tzw. dużym zasięgu, co oznacza, że umożliwiają komunikację z innymi w różnych zakątkach świata, szczególnie podczas wakacyjnych podróży.

Dla Polaków atrakcyjne pod względem zawodowym stają się również kraje północne, na przykład Norwegia, Dania, Szwecja, stąd nauka języków skandynawskich jest coraz lepszą inwestycją. Dzięki znajomości języka norweskiego, duńskiego czy szwedzkiego (nawet na poziomie podstawowym) możemy przyciągnąć uwagę rekrutera i znacząco zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.

Zdj. główne: geralt/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Serwisowanie auta
Serwisowanie auta
Jesteś właścicielem samochodu? zobacz, jak powinieneś go serwisować.
Nowe funkcje Google – sprawdź, jak się zmieni przeglądarka?
Nowe funkcje Google – sprawdź, jak się zmieni przeglądarka?
Nowe funkcje Google – sprawdź, jak się zmieni wyszukiwarka? Z jakich funkcji będą mogli skorzystać użytkownicy Google Chrome 90?
Zastosowanie komputerów przemysłowych w nowoczesnej automatyce – praktyczne aspekty i korzyści
Zastosowanie komputerów przemysłowych w nowoczesnej automatyce – praktyczne aspekty i korzyści
Odkryj praktyczne zastosowanie komputerów przemysłowych w dziedzinie nowoczesnej automatyki. Dowiedz się o konkretnych aspektach i korzyściach z ich wykorzystania.
Ostatnie wpisy