Artykuł sponsorowany
Wybór oświetlenia do domu to jedno z najważniejszych decyzji, które podjęte podczas projektowania lub odnawiania wnętrza. Oświetlenie nie tylko pozwala nam widzieć – środowisko, które tworzy, ma ogromny wpływ na atmosferę naszego domu i sposób, w jaki postrzegamy i używamy przestrzeni. W tym poradniku omówimy, jak wybrać odpowiednie oświetlenie do różnych typów pomieszczeń.
Różne typy światła mają nieoceniony wpływ na atmosferę i funkcjonalność różnych pomieszczeń. Światło zimne, często stosowane w miejscach pracy oraz biurach, sprzyja koncentracji, pobudza do działania. Światło ciepłe natomiast, najczęściej wykorzystywane jest w miejscach relaksu, jak salon czy sypialnia. Tworzy ono przytulny, domowy nastrój.
W różnych typach pomieszczeń powinniśmy zastosować inne oświetlenie, tak aby dostosować je do swoich potrzeb. Ważne jest, aby brać pod uwagę funkcjonalność danego pomieszczenia, rodzaj wykonywanych w nim czynności oraz atmosferę, jaka ma w nim panować. Znajomość typów światła daje nam możliwość stworzenia odpowiedniego klimatu, a tym samym poprawienia komfortu życia czy pracy. Dla tych, którym zależy na profesjonalnym doborze oświetlenia, niezastąpioną pomocą będą hurtownie elektryczne.
Wybór odpowiedniego oświetlenia ma kluczowe znaczenie dla kształtowania stylu wnętrza. Dobrze dobrana lampa czy kinkiety mogą podkreślić charakter pomieszczenia, dając mu unikalny klimat. Istotne jest jednak, abyśmy wiedzieli, jakie oświetlenie pasuje do konkretnego stylu.
Zasady dopasowania oświetlenia do stylu są dosyć proste. Przykładowo:
Pamiętaj, że oświetlenie to nie tylko źródło światła, ale też istotny element dekoracyjny mający duży wpływ na odbiór całego pomieszczenia.
Percepcja przestrzeni to znaczący czynnik wpływający na komfort użytkowania pomieszczeń. Oświetlenie odgrywa w tym aspekcie kluczową rolę, czyniąc przestrzeń albo przytulną i kameralną, albo przestronną i otwartą. Wyważone oświetlenie to nie tylko ładna ekspozycja wnętrza, ale przede wszystkim skuteczny efekt optyczny, który z łatwością pozwoli 'manipulować’ wielkością pomieszczeń.
Dobrze dobrana, strategicznie umieszczona iluminacja może zatuszować niedoskonałości i uwypuklić atuty danego wnętrza. Oświetlenie punktowe stosowane w mniejszych przestrzeniach może optycznie powiększyć pomieszczenie. Z kolei, w szerokich, przestronnych pomieszczeniach ciepłe, rozproszone światło doda przytulności i ukojenia. Kluczem jest zatem umiejętne zastosowanie oświetlenia do typu przestrzeni, której dotyczy. Percepcja przestrzeni, choć wydaje się abstrakcyjna, jest ściśle związana z doborem odpowiedniego oświetlenia, w szczególności we wnętrzarstwie.