Polecamy

Jak odnowić stary kredens?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Stare meble mają w sobie mnóstwo uroku. Wbrew pozorom świetnie sprawdzają w nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach, dodają im przytulności i ciepła. Jesteś szczęśliwym posiadaczem starego kredensu? Sprawdź nasze wskazówki, aby wiedzieć, jak powinno się odnawiać meble.

Historia kredensów sięga XV wieku. Tego rodzaju meble były szczególnie popularne we Francji i Włoszech, ale zdobiły też wiele polskich salonów i kuchni. Tradycyjne kredensy służyły przede wszystkim do przechowywania naczyń, sztućców i eleganckich zastaw stołowych. Dziś możemy postawić kredens w dowolnym pomieszczeniu. W spiżarni taki mebel pomoże nam pomieścić słoiki z przetworami, w salonie schowamy w nim pościel i ręczniki, a na jego półkach wyeksponujemy książki. Kredens sprawdzi się również w sypialni jako miejsce przechowywania bielizny czy kosmetyków.

Klasyczne kredensy wykonywano z solidnego drewna, które zapewniało wytrzymałość mebla przez wiele lat. Dzięki temu w sklepach z antykami i na aukcjach internetowych wciąż możemy znaleźć mnóstwo staroświeckich perełek, które – po odpowiedniej renowacji – dodadzą uroku każdej nowoczesnej aranżacji. Jeśli jesteś posiadaczem właśnie takiego starego kredensu i nie wiesz, co z nim zrobić, przeczytaj poniższy krótki poradnik. Wyjaśniamy w nim, jak samodzielnie odnowić mebel.

court2408/pixabay.com

Jak odnowić stary kredens? Krok po kroku

Krok 1: Usuwanie starej farby

Na początku musimy usunąć z kredensu starą farbę. W tym celu najlepiej użyć szlifierki do drewna oraz papieru ściernego. Jeżeli warstwa farby jest bardzo gruba, możemy wykorzystać chemiczny preparat do usuwania farb. Pamiętajmy, że jeśli kredens był wcześniej pomalowany farbą olejną, to po jej usunięciu musimy zagruntować drewno, zanim pomalujemy mebel. Jeśli kredens był pokryty farbą akrylową, to gruntowanie nie jest konieczne.

Krok 2: Czyszczenie

Po usunięciu warstwy starej farby możemy oczyścić kredens za pomocą czystego pędzla lub gęstej szczotki.

Krok 3: Nakładanie płynu owadobójczego

Gdy oczyścimy kredens, to jego drewniane powierzchnie (zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne) musimy pokryć płynem owadobójczym. Preparat nakładamy pędzlem, wystarczy jedna warstwa. Po nałożeniu środka czekamy, aż wyschnie.

Krok 4: Malowanie

Malowanie kredensu możemy zacząć dopiero, gdy wyschnie płyn owadobójczy. Do płaskiego pojemnika wlewamy niewielką ilość farby (lub farb, jeśli zamierzamy wykorzystać więcej kolorów). Kolor dobieramy według własnych upodobań. Jeżeli kredens ma stanąć we wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim, wybierzmy białą lub beżową farbę. We wnętrzach rustykalnych pięknie będzie wyglądał wrzosowy lub miętowy mebel. Z kolei w pomieszczeniach urządzonych w stylu boho i rustykalnym wyróżni się ciemnozielony lub musztardowy kredens. 

Zewnętrzne powierzchnie mebla, łącznie z rantami, malujemy płaskim pędzlem. Możemy pomalować również wnętrze kredensu i półki.

Krok 5: Wykończenie

Jeżeli chcielibyśmy uzyskać efekt postarzenia na kredensie, to po wyschnięciu farby ranty i szuflady możemy przetrzeć ostrą stroną gąbki. Mebel możemy również ozdobić wzorami, na przykład kwiatów lub liści. W tym celu rysujemy szablon i wycinamy go. Ułatwi nam narysowanie wybranego motywu na kredensie. Odwzorowany kształt delikatnie wypełniamy farbą, najlepiej użyć do tego gąbki.

Zdj. główne: PublicDomainArchive/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Digital marketing – to musisz wiedzieć!
Digital marketing – to musisz wiedzieć!
Digital marketing brzmi dla Ciebie tajemniczo? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!
Wakacje 2022 – jakie premiery nas czekają?
Wakacje 2022 – jakie premiery nas czekają?
W okresie wakacyjnym planujesz częstsze wizyty w kinie? Sprawdź, co warto obejrzeć!
Dlaczego warto zamieszkać w domku z drewna?
Dlaczego warto zamieszkać w domku z drewna?
Domy z drewna to od lat popularne rozwiązanie dla ludzi, którzy pragną mieć swój własny, wyjątkowy dom. Drewno to materiał, który zapewnia ciepło i przytulną atmosferę, co sprawia, że takie domy są wyjątkowo przyjazne dla mieszkańców. W tym tekście omówiono, dlaczego warto zamieszkać w domku z drewna i jakie są jego największe zalety.
Ostatnie wpisy