Zbliża się jesień, a palmy to idealne rośliny na przedłużenie lata! Palmy świetnie prezentują się zarówno w domu, jak i na balkonie czy tarasie, nadając miejscu egzotyczną, elegancką atmosferę. Warto jednak wiedzieć, jakie gatunki wybrać – czemu przyjrzymy się za chwilę.
Palmy na zewnątrz
Palma królewska
Reprezentuje dwa gatunki: daktylowca kanaryjskiego, który ma szorstkie, wzniesione do góry liście, oraz daktylowca niskiego o nieco bardziej miękkich, elegancko zwisających liściach. Obydwa dostępne są w różnej wielkości. Mogą być wystawiane na zewnątrz jedynie od czerwca do września z uwagi na wrażliwość na mróz.
Kordylina australijska
Najczęściej spotykane odmiany to Red Star, z czerwonymi liśćmi, i Verde, z zielonymi. Jest dostępna w różnych rozmiarach. Chłodne miesiące musi spędzić w domu.
Jukka włóknista i jukka karolińska
To gatunki roślin, które dobrze radzą sobie z mrozem, więc można spokojnie trzymać je na balkonie czy na tarasie przez cały rok. Wszystkie mają szorstkie rozety liści. Latem kwitną.
Jukka gwatemalska
Piękna palma, która jednak woli zimować w domu. Idealnie się sprawdza posadzona w dużych pojemnikach na zewnątrz, ale przez kilka pierwszych lat będzie odpowiednia również jako roślina doniczkowa do domu.
Szorstkowiec Fortunego
Rośnie do bardzo dużych rozmiarów, więc idealnie nadaje się do ozdabiania balkonów i tarasów. Dobrze radzi sobie z mrozem, więc może zimować na zewnątrz.
Palmy do domu
Palma areka
Występuje w kilku rodzajach. Najbardziej popularne z nich to areka żółtawa, która charakteryzuje się jasnozielonymi, pierzastymi liśćmi i wyraźnym żółtym żyłkowaniem. W warunkach domowych osiąga do 1,5 metra. Jest bardzo odporną rośliną, która dobrze nawilża i oczyszcza powietrze. Druga znana odmiana to palma bambusowa, która posiada pasiaste łodygi i intensywnie zielone liście.
Liwistona okrągłolistna
Ma piękne, wachlarzowate liście i łodygi wyposażone w kolce. Rośnie powoli i ma tendencję do rozrastania się wszerz.
Palma kokosowa
Hodowana w doniczkach osiąga maksymalnie 3 metry wysokości, więc nadaje się do uprawy tylko w dużych pomieszczeniach. Ma pierzaste, długie liście, a w warunkach domowych nie produkuje kwiatów i owoców.
Kencja
Ma ciemnozielone, pierzaste liście. Jest niezwykle łatwa w uprawie. W warunkach domowych może osiągnąć nawet do 3 metrów wysokości.
Palma koralowa
Posiada pierzaste, bardzo gęste liście. W warunkach domowych osiąga do 1,5 metra wysokości i dosyć mocno się rozrasta na boki.
Zdjęcie główne: Jonas Allert/unsplash.com