Polecamy
Co ma wpływ na jakość obrazu w telewizorze?
Dom

Co ma wpływ na jakość obrazu w telewizorze?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wysoka jakość obrazu w telewizorze ma ogromny wpływ na to, jak odbierana jest przez nas treść prezentowanych programów czy filmów. Niewyraźny, przeskakujący i rozedrgany obraz to męczarnia dla oczu, oglądanie telewizji w tak niskiej jakości jest nie tylko frustrujące, lecz także może wywoływać bóle głowy, a nawet nudności. Obecnie praktycznie wszystkie produkowane telewizory przystosowane są do wyświetlania obrazu w jakości HD, jednak często zdarza się, że mimo tego, obraz nie jest wystarczająco ostry. Co ma więc wpływ na jakość obrazu? Dowiesz się z tego artykułu. 

Rodzaj matrycy

Wybór odpowiedniego rodzaju matrycy jest podstawowym krokiem, jaki możesz wykonać, by obraz w Twoim telewizorze zachwycał ostrością, nasyceniem barw i nie tylko. Matryca to element, telewizora, który najbardziej wpływa na jakość wyświetlania.  Na rynku najpopularniejsze są obecnie dwa typy matrycy – LED oraz OLED. Choć nazwy te brzmią podobnie, różnice między tymi modelami są znaczące. Matryca OLED charakteryzuje się znakomitym kontrastem, wyrazistością obrazu i koloru, ale niestety także wysoką ceną. Matryce LED są sporo tańsze, ale w tym wypadku spadek ceny łączy się ze spadkiem jakości. Renomowane firmy produkują jednak telewizory LED o doskonałej, porównywalnej z OLED jakości obrazu. Taki kompromis to ogniwo łączące świetną jakość z rozsądną ceną. 

Rozdzielczość wyświetlacza

Ekran telewizora wyświetla obraz za pomocą pikseli – maleńkich punkcików, które tworzą całość obrazu. Im więcej jest tych punkcików, tym lepszej jakości i ostrości jest obraz wyświetlany w telewizorze. Każdy model telewizora ma nieco inną ilość pikseli, dlatego przy kupnie sprzętu, warto zwrócić uwagę na tę wartość w specyfikacji urządzenia. Jeszcze do niedawna najwyższą dostępną jakością było HD (z ang. high definition). W tych czasach na rynku można znaleźć telewizory w jakości UHD – ultra high definition, czyli tak zwane 4K. Obraz w tej rozdzielczości będzie niezwykle realistyczny, ostry, nasycony i stabilny. 

Umiejscowienie telewizora

Miejsce, w którym ma stanąć telewizor również nie jest bez znaczenia. Sprzęt odbiera bowiem sygnał z anteny, w stosunku do której musi być ustawiony w miarę blisko. Sygnału nie powinno też nic zakłócać – metalowe elementy, gruby beton lub ściana z cegły mogą blokować przepływ informacji, w tym obrazu, między telewizorem a anteną. Sama antena oraz jej położenie również nie są obojętne dla jakości obrazu przesyłanego do telewizora. Nowoczesna antena DVB-T zapewnia doskonałą jakość obrazu i mocny, stabilny sygnał. Najlepiej taką antenę zamontować w pobliżu okna pomieszczenia, w którym znajduje się telewizor. 

Jakość wyświetlanego materiału

Wiele osób myśli, że jeśli kupią telewizor w jakości Ultra HD, ich nagranie z dzieciństwa, puszczone na kasecie VHS nagle nabierze ostrości i kontrastu. Niestety tak się nie dzieje. Jeśli wyświetlany materiał jest słabej jakości, wysoka rozdzielczość ekranu, matryca OLED oraz najlepsze ustawienia tego nie zmienią. Dlatego, jeśli chcesz w pełni korzystać z potencjału swojego telewizora, wybieraj kanały w jakości HD. Obecnie wiele programów telewizyjnych ma swoje odpowiedniki w wysokiej definicji obrazu, co pozwala na docenienie możliwości telewizora nawet przy oglądaniu zwykłych serwisów informacyjnych.

Zdjęcie główne: Stefan Coders/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*