Polecamy

Kto i kiedy może wypisać receptę na marihuanę medyczną?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

O ile CBD i produkty je zawierające są obecnie dostępne bez recepty, to susz konopny z THC – związkiem o szerokim spektrum właściwości leczniczych, ale również psychoaktywnych – wymaga konsultacji lekarskiej i recepty. Do kogo się po nią zgłosić?

W jakich sytuacjach terapia marihuaną może pomóc?

CBD, niepsychoaktywny kannabinoid z suszu konopneg, jest wykorzystywany przede wszystkim w terapiach relaksacyjnych i wsparciu w leczeniu bezsenności oraz radzeniu sobie z przewlekłym stresem. Z kolei produkty zawierające THC, czyli psychoaktywny kannabinoid, grupowo określane jako marihuana medyczna, są wykorzystywane w nieco innych sytuacjach. W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, konopie są najczęściej przepisywane pacjentom cierpiącym na przewlekły ból, który może wynikać z różnorodnych przyczyn, takich jak neuropatie, fibromialgia czy zaawansowane stadia chorób nowotworowych. Pomaga również w łagodzeniu objawów stwardnienia rozsianego, ciężkiej epilepsji oraz w przypadkach ciężkich zaburzeń neurologicznych. Ponadto stosowanie marihuany medycznej może przynosić korzyści osobom zmagającym się z nasilonymi objawami nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią, co znacznie poprawia jakość ich życia.

Kto może wypisać receptę na susz z THC?

Nie wszystkim pomogą produkty z CBD.  Recepta na marihuanę może zostać wypisana przez lekarza posiadającego specjalizację w leczeniu ludzi – nie mogą to być lekarze weterynarii, recepty nie wystawią także ratownicy medyczni bez uprawnień lekarskich ani pielęgniarki. Jednak zanim doktor przepisze receptę, musi posiadać wiedzę na temat działania kannabinoidów i – po dokonaniu badania i analizy historii choroby – podejrzewać, że ich stosowanie wpłynie pozytywnie na stan zdrowia i/lub samopoczucie pacjenta. Przykładowo receptę może wypisać onkolog prowadzący leczenie nowotworu – marihuana w tym wypadku nie jest lekiem na raka, ale stanowi terapię wspierająca pacjenta poprzez redukcję skutków ubocznych chemio– i radioterapii, jak ból, mdłości i brak apetytu.

THC – dlaczego stosowanie wymaga kontroli lekarskiej?

THC, czyli tetrahydrokannabinol, jest głównym psychoaktywnym składnikiem marihuany, który odpowiada za większość jej terapeutycznych, ale również odurzających efektów. Ze względu na te właściwości, kontrola lekarska w stosowaniu THC jest niezbędna, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz skuteczność terapii. Nadmierna dawka THC może prowadzić do niepożądanych efektów ubocznych, takich jak lęk, paranoja, czy zaburzenia percepcji, które mogą znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie pacjenta. W skrajnych wypadkach może to prowadzić do uzależnienia pacjenta, który nie będzie w stanie zrezygnować z marihuany nawet po ustąpieniu objawów, dla których rozpoczął terapię. Aby uniknąć takich sytuacji, lekarz monitoruje terapię i dostosowuje dawkowanie do indywidualnych potrzeb i reakcji organizmu pacjenta, minimalizując ryzyko wystąpienia negatywnych reakcji i maksymalizując korzyści zdrowotne. Ponadto regularne konsultacje pozwalają na ocenę efektywności leczenia i, w razie potrzeby, jego korektę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Peugeot 307 – jakie zalety posiada ten samochód?
Peugeot 307 – jakie zalety posiada ten samochód?
Peugeot 307 to popularny model samochodu kompaktowego, który zdobył uznanie zarówno wśród kierowców jak i krytyków motoryzacyjnych. Ten dynamiczny samochód oferuje wiele zalet, które sprawiają, że jest on atrakcyjnym wyborem dla wielu osób.
Jak proces tworzenia prototypów wpływa na ostateczną jakość produktów elektronicznych?
Jak proces tworzenia prototypów wpływa na ostateczną jakość produktów elektronicznych?
Dowiedz się, jak proces tworzenia prototypów determinuje jakość finalnych produktów elektronicznych, poprawia ich wydajność i redukuje koszt produkcji.
Czy technologia blockchain zmieni świat muzyki?
Czy technologia blockchain zmieni świat muzyki?
Zobacz, jak blockchain może zrewolucjonizować przemysł muzyczny, umożliwiając twórcom lepszą kontrolę nad swoją twórczością i wprowadzając transparentność do procesów dystrybucji i natychmiastowe płatności.
Ostatnie wpisy