Polecamy

Jakie ekrany powinny znaleźć się w biurze?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Monitor to jedno z najważniejszych narzędzi pracy w biurze. Bez niego nawet najlepszy komputer nie sprosta wymaganiom pracowników. Jak wybrać ekrany do pracy?

Komfort pracy

Dobry monitor jest niezbędny w wielu miejscach pracy. Producenci w swoich ofertach mają wiele nowoczesnych ekranów komputerowych, które różnią się najważniejszymi parametrami. Dla przeciętnego użytkownika mogą nie być one zbyt zrozumiałe, jednak należy wiedzieć, czym kierować się przy wyborze ekranu do pracy w biurze.

O komforcie pracy decyduje przede wszystkim dobrze dobrane stanowisko. Istotne jest wygodne obrotowe krzesło, odpowiednie biurko i szybki komputer.  Równie ważny jest jednak wybór odpowiedniego ekranu, który usprawni wykonywanie biurowych obowiązków.

Dobre monitory do pracy

Nowoczesne monitory zapewniają żywe kolory, poza tym są wyposażone w wiele innowacyjnych technologii, jak na przykład w redukcję niebieskiego światła. Ekrany odfiltrowują promieniowanie niebieskie o wysokiej energii, zmniejszając tym zmęczenie oczu. Starsze modele niszczą wzrok, męczą oczy, a to często skutkuje złym samopoczuciem,  bólem głowy i zmęczeniem. To z kolei ma bezpośredni wpływ na jakość wykonywanej pracy. Ze względu na kwestię zdrowia oraz wygodę pracy warto zainwestować więc w dobre monitory.

Najważniejsze parametry

Przekątna ekranu

Użytkowa wielkość ekranu, czyli długość pomiędzy przeciwległymi rogami monitora, jest istotnym czynnikiem przy wyborze monitora. Producenci oferują zarówno urządzenia o niskiej przekątnej (15’’), jak i większej, nawet do 34’’. Do pracy biurowej idealnie sprawdzą się monitory 20 calowe.

Rozdzielczość monitora

To parametr, który odpowiada za wyrazistość i szczegółowość obrazu. Najczęściej stosuje się jakość Full HD, która idealnie sprawdzi się w pracy biurowej. Najlepsze monitory mają jeszcze wyższą rozdzielczość. Im wyższa ona jest, tym większy komfort korzystania z ekranu.

Proporcje szerokości ekranu

To stosunek szerokości do długości boków ekranu. Najlepiej w pracy biurowej sprawdzą się 16:9. Na szerszych ekranach można otwierać więcej programów i dokumentów. Proporcje monitorów warto jednak dopasowywać do dostępnej w biurze przestrzeni.

Jasność ekranu

W bardzo dużej mierze wpływa ona na jakość obrazu. Monitory do biura powinny mieć jasność minimum 140 cd/m2 (kandela na metr kwadratowy).

Częstotliwość odświeżania

Im wyższa ona jest, tym lepsza będzie płynność obrazu. W biurowej pracy najlepiej sprawdzą się ekrany z częstotliwością o wartości 144 albo 165 Hz.

Czas reakcji plamki

To wartość określająca to, jak monitor radzi sobie z dynamicznym obrazem. Nie jest to najważniejszy parametr, jednak bywa istotny przy wyświetlaniu filmów oraz grafik. Wszystko więc zależy od specyfiki zawodu.

Dodatkowe funkcje

Poza wyżej wymienionymi, najważniejszymi parametrami, warto zwrócić też uwagę na dodatkowe funkcje monitora. Chodzi o możliwość regulowania ekranu, wbudowane głośniki i złącza słuchawkowe, a także zakrzywienie monitora. Istotne jest, żeby sprzęt wyposażony był w przynajmniej jedno złącze HDMI. W pracy biurowej te technologiczne rozwiązania nie są priorytetem, jednak zdecydowanie mogą poprawić wygodę i komfort użytkowania ekranu przez pracownika.

Monitor powinien mieć matowy ekran, a także być usytuowany bokiem do okna czy innego silnego źródła światła. Pozwoli to zapobiec odbiciom refleksów świetlnych. Przy pracy z tekstem, w formacie A4 przydatna jest funkcja, która pozwoli obrócić płaszczyznę monitora o 90º w prawo.

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak automatyzacja procesów biznesowych przyczynia się do oszczędności czasu i pieniędzy
Jak automatyzacja procesów biznesowych przyczynia się do oszczędności czasu i pieniędzy
Przekonaj się, jak automatyzacja procesów biznesowych pomaga firmom przyspieszyć działania, zredukować błędy, osiągnąć większą efektywność i zasoby, co składa się na oszczędności czasu i pieniędzy.
5 sposobów na pozbycie się plam po winie
5 sposobów na pozbycie się plam po winie
Wino to popularny napój, który często gości na naszych stołach podczas różnych okazji. Niestety, może zdarzyć się, że wyleje się ono na ubranie lub dywan, co skutkuje trudną do usunięcia plamą. Jednak istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz się ich pozbyć.
Co po zawale serca? Profilaktyczne monitorowanie serca holterem EKG.
Co po zawale serca? Profilaktyczne monitorowanie serca holterem EKG.
Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy! 
Ostatnie wpisy