wtorek, 26 wrzesień, 2023

|

Artykuł sponsorowany

Zaczynasz słabiej widzieć? Masz problemy z czytaniem, bo literki rozmazują Ci się przed oczami? A może musisz mrużyć oczy, żeby przeczytać napis na billboardzie? Problemy ze wzrokiem to nie przelewki i warto natychmiast na nie reagować – masz wtedy o wiele większą szansę na skuteczne leczenie i ograniczenie postępowania wady.

Czym jest wada wzroku?

Wady wzroku to schorzenia, których popularność jest bardzo wysoka. Na szczęście, dzięki obecnemu poziomowi wiedzy medycznej, szkła korekcyjne dostępne są dla większości ludzi i pozwalają na powrócenie do normalnego poziomu życia. Na czym jednak polega schorzenie, którego doświadcza tak wiele osób w każdym wieku? Najprościej mówiąc wada wzroku to niezdolność oka do tworzenia prawidłowego obrazu. Chodzi tutaj o ogniskowanie pozyskiwanych fali światła na plamce żółtej, czyli punkcie znajdującym się w centralnej części siatkówki, a problemem jest tak zwana refrakcja, czyli proces załamania światła. Nieprawidłowo załamane światło sprawia, że pozyskiwany obraz staje się zamazany i niewyraźny – i jest to główny objaw wady wzroku. W zależności od tego, w jaki sposób zaszedł proces zaburzenia refrakcji, schorzeniem może być krótkowzroczność (niewidzenie dali), dalekowzroczność (niewidzenie bliży) lub astygmatyzm (niewyraźne widzenie).

Dobieranie szkieł korekcyjnych

Wyznaczyć wadę o dobrać szkła korekcyjne może lekarz okulista lub optyk poznań. Będą one w znaczący sposób różnić się u osób z różnymi schorzeniami. Na przykład, ludzie cierpiący z powodu krótkowzroczności, dobrze widzący z bliska, ale tracący ostrość widzenia podczas patrzenia na odległe obiekty, muszą bezwzględnie korygować swoją wadę, aby nie uległa pogorszeniu. Robi się to przy pomocy wklęsłych soczewek w szkłach korekcyjnych. W przypadku krótkowzroczności częste są powikłania i może z nią być powiązany rozwój innych chorób oczu, takich jak jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Istnieje również sposób na trwałe pozbycie się tej wady – wszczepienie soczewek fakijnych lub refrakcyjna wymiana soczewek.

W przypadku dalekowzroczności, nazywanej również nadwzrocznością, problem z refrakcją polega na tworzeniu się obrazu za siatkówką, przez co rzeczy położone blisko są dla osoby z tą wadą rozmazane. Niestety, dobre widzenie na odległość jest w tym przypadku spowodowane napięciem mięśni i angażowaniem procesu akomodacji – wraz z upływem czasu, może to doprowadzić do dyskomfortu. Z tego powodu dalekowzroczność również należy korygować – najlepiej w początkowej, nieutrwalonej fazie, kiedy nie jest ona jeszcze schorzeniem przewlekłym. Aby korygować nadwzroczność stosuje się soczewki wypukłe, można również dokonać laserowej korekty wzroku.

Leczenie astygmatyzmu wymaga dobrania soczewek cylindrycznych, można sobie z nim poradzić również za pomocą laserowej korekty wzroku. Warto szybko podjąć się leczenia astygmatyzmu, ponieważ związane z nim objawy mogą być bardzo uciążliwe dla osoby ze schorzeniem – należą do nich częste ból głowy oraz zaczerwienienie, podrażnienie i pieczenie oczu.

Fot.: Shane Aldendorff/pexels.com

Magdalena Gawior
Początkująca copywriterka, studentka farmacji. W wolnym czasie tworzy własne teksty i zajmuje się ich formatowaniem. Entuzjastka fizyki i kwantowych rozwiązań technologicznych.

Napisz komentarz