Zdrowie jest najważniejsze. O tym wiemy bardzo dobrze, zwłaszcza w czasach pandemii. W jaki sposób mogą nam jednak pomóc aplikacje mobilne? Które z nich warto zainstalować, by dbać o samych siebie?

Lekarz w zasięgu smartfona

Obecnie w Polsce mamy dostęp do bardzo dużej liczby usług medycznych. Większość z nich wykonywana jednak jest prywatnie. To sprawia, że można się pogubić w wynikach czy tym, gdzie pójść do konkretnego lekarza. Często zdarza nam się również zapominać, kiedy mieliśmy robione badanie, o które ostatnio prosił nas lekarz. Z pomocą przychodzą tu aplikacje, które wszystkie te dane przechowują w jednym miejscu. Możemy w łatwy sposób dostać się do całej naszej historii medycznej, a niektóre z aplikacji pozwalają umówić się z lekarzem. Dodatkowo dane z takiej aplikacji możemy pokazać lekarzowi, co znacznie ułatwi badanie.

Jesteś tym, co jesz

Równie ważne, jeśli nie ważniejsze od regularnych wizyt u lekarza i poddawania się rutynowym badaniom, jest dbanie o nasze zdrowie na co dzień. Na jakość naszego zdrowia wpływa wiele czynników, ale jednym z najważniejszych z nich jest właściwa dieta. Powinna być dostosowana do naszego wieku, płci, aktywności fizycznej czy chorób. Trudno jednak zorientować się wśród wielu produktów dostępnych na sklepowych półkach, które z nich są zdrowe, a które tylko udają, że takie są. Rozpoznać je pomogą aplikacje mobilne, które po zeskanowaniu kodu kreskowego pokażą nam pełną tabelę wartości odżywczych danego produktu, a także opinie innych użytkowników.

Aplikacje mobilne pomogą nam również zapisywać to, co spożywaliśmy w ciągu dnia i obliczać, ile tak naprawdę kalorii przyjęliśmy. Niektóre z nich same wyliczają ilość spożytego białka czy węglowodanów oraz podpowiadają nam, czy spełniliśmy dzienne zapotrzebowanie różnych witamin i składników odżywczych. 

Sport to zdrowie

Wszyscy powinniśmy się ruszać. Oczywiście tak długo, jak pozwala na to nasze zdrowie. Wydaje się, że każdy o tym wie, ale jednak niewielu to robi. Samo zainstalowanie aplikacji nie sprawi, że nagle zaczniemy się ruszać, ale na pewno w tym pomoże. Nasz telefon przypomni nam o treningu, zaprogramuje go tak, by był odpowiedni do naszych umiejętności i potrzeb, a w trakcie wysiłku będzie nas motywował.

W sklepach z aplikacjami znajdziemy takie, które pomogą nam na siłowni, ułożą odpowiedni plan ćwiczeń, biorąc pod uwagę nasz stopień zaawansowania oraz sprzęt, jaki posiadamy. Oczywistością są za to aplikacje pomagające w bieganiu. Zapisują naszą trasę, pomagają w trakcie treningu, mówiąc, jakie mamy tempo, a także motywują nas i podpowiadają kolejne wyzwania. 

Nie tylko zdrowie fizyczne

Warto, zwłaszcza teraz w trakcie pandemii zadbać również o swoje zdrowie psychiczne. W sklepach z aplikacjami znajdziemy takie, które pomogą nam się odstresować, pomedytować, a nawet wyżalić się wirtualnemu psychologowi. Pamiętajmy, że zdrowie psychiczne jest równie ważne jak sprawność fizyczna dla prawidłowego funkcjonowania całego naszego ciała.

Zdj. główne: Onur Binay/unsplash.com

Mateusz Stasiak
Pasjonat nowych technologii, z wykształcenia informatyk, z zawodu dziennikarz. W wolnych chwilach prowadzi audycje radiowe lub gra na konsoli.

Napisz komentarz