poniedziałek, 5 czerwiec, 2023

|
Motorowodna Formuła 1 - na czym polega rywalizacja?

Wyścigi bolidów Formuły 1 znają prawie wszyscy. Mało kto jednak wie, że bardzo podobne rozgrywki odbywają się na wodzie.

Wyścigi Motorowodnej Formuły 1, F1 Powerboat Racing lub w skrócie: F1H2O nie są ani trochę mniej ekscytujące od swoich naziemnych odpowiedników. Szczególnie że w tym wydaniu Formuły 1 również mamy swojego „Kubicę”.

Jak wyglądają zawody?

Wypadałoby zacząć od opowiedzenia trochę o samej rywalizacji i jej zasadach. Główne rozgrywki podzielone są na cykl kilku mistrzostw świata, składający się na tzw. Grand Prix. Jeżeli do danych zawodów zgłosi się więcej niż 24 zawodników, to najpierw odbywają się kwalifikacje. Trwają one pół godziny, a dopuszczeni do rywalizacji w głównych zawodach zostają kierowcy z najlepszym czasem okrążenia.

Gdy lista zawodników jest już pewna, rozpoczyna się pierwszy trening. Jest to trening wolny i trwa całą godzinę. Następnie zawodnicy wykonują tzw. pierwszy trening z pomiarem czasu. W rzeczywistości jest to już pierwsza runda eliminacji. Trwa ona 45 minut a bolid (tak się mówi na łodzie Motorowodnej F1) może wykonać maksymalnie 15 okrążeń. Osiągnięty czas przechodzi do następnej, drugiej rundy. Jedynie sześciu zawodników przechodzi do decydującej, półgodzinnej rundy finałowej. Po niej przychodzi czas na ogłoszenie wyników i świętowanie! Kierowcy mają wtedy prawo do rundy honorowej, a zwycięzca może dodatkowo zabrać na pokład mechaników, którym nierzadko zawdzięcza swój sukces.

Wygrana jednych mistrzostw nie oznacza oczywiście wygranej całego Grand Prix. Za każdy wyścig przyznawane są punkty. Przykładowo kierowca, który zajmie pierwsze miejsce otrzyma 20 punktów, zawodnik na drugim miejscu już tylko 15 a na trzecim 12 etc. Tytuł mistrza świata otrzymuje kierowca, który w danym sezonie uzyska największą liczbę punktów.

Polacy w Motorowodnej Formule 1

Zawody naziemnej Formuły 1 są w naszym kraju znane w dużej mierze dzięki Robertowi Kubicy. Jednakże, jak zostało wspomniane na początku, Polska ma swojego reprezentanta również w jej motorowodnej wersji. Co więcej, osiąga on bardzo duże sukcesy. Mowa tu o Bartłomieju Marszałku – pierwszym i jedynym polskim kierowcy F1H2O. Można powiedzieć, że sport ten ma on już we krwi – jest synem legendy polskich sportów motorowodnych i kilkukrotnego mistrza świata F1H2O, Waldemara Marszałka. Sam Bartłomiej może się pochwalić piątym miejscem, które zajął na mistrzostwach świata 2019 w Szardży (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Zaznaczyć tutaj należy, że w tym sporcie uchodzi to za miejsce na podium. Z pewnością jest to więc sportowiec, z którego Polska może być dumna i któremu powinniśmy kibicować. Startuje on obecnie w barwach ORLEN Team.

Motorowodne bolidy

Parę słów należałoby poświęcić również bolidom, na których ścigają się zawodnicy. Szczególnie że są to prawdziwe cuda techniki. Każdy bolid wykonywany jest indywidualnie i dopasowywany do ciała konkretnego zawodnika.

Gdzie oglądać?

Motorowodna Formuła 1 to sport ekscytujący i zdecydowanie warty uwagi. W Polsce transmituje go kanał telewizyjny MotoWizja HD. Zmagania wodnych bolidów warto też  zobaczyć na własne oczy. Nie trzeba w tym celu wcale daleko się wybierać. Mistrzostwa Świata ORLEN Necko Endurance organizowane są w Augustowie przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego oraz Augustowski Klub Sportowy „SPARTA”. Organizatorzy porównują je do samochodowego wyścigu „Le Mans”.

Zdjęcie główne artykułu: Bryn Lennon / Staff / Getty Images Sport / Getty Images

Aleksander Włodarczyk
Fan technologii w każdym jej aspekcie. Zapalony linuxiarz, w wolnych chwilach uwielbia testować nowe dystrybucje. Poza tym gracz laptopowy i smartfonowy. Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Napisz komentarz