Polecamy

Co po zawale serca? Profilaktyczne monitorowanie serca holterem EKG.

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zawał mięśnia sercowego bardzo mocno osłabia naszą ogólną kondycję i wydolność organizmu. To schorzenie, które niejednokrotnie pozostawia na naszym sercu zmiany, które należy na dalszym etapie leczenia kontrolować, zwłaszcza w kontekście profilaktyki. W tym celu nieocenioną pomoc niosą badania serca holterem. Czym jest popularne urządzenie medyczne? Na czym polega badanie? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy! 

Dlaczego profilaktyka po zawale serca jest tak ważna?

Badania serca po odbytym zawale serca są jednymi z najważniejszych elementów prowadzenia właściwej profilaktyki. Bez znaczenia pozostaje, czy zawał przeszliśmy w sposób ciężki czy lekki (zdarzają się przypadki, że nie wiemy, że mieliśmy zawał). Po każdej takiej ingerencji w nasz mięsień sercowy musimy przeprowadzać regularne badania. Taka profilaktyka ma na celu monitorowanie stanu naszego serca. To także obserwacja, czy powstałe uszczerbki wywołane zawałem nie pogłębiają się, czy ogólny stan i wydolność naszego serca pozostają w niezmiennych stanie. Jednym z najbardziej przydatnych badań, które wykonujemy w ramach leczenia profilaktycznego po odbytym zawale mięśnia sercowego, są pomiary uzyskiwane z holtera ekg.

Holter i jego krótka charakterystyka 

Holter ekg to urządzenie, które pozwala na stałe monitorowanie pracy serca. Możemy założyć holter na dwadzieścia cztery, bądź czterdzieści osiem godzin. Holter do domu sprawia, że badanie przebiega w niezwykle komfortowych warunkach, bez konieczności przebywania w placówce medycznej. Holter ekg jest malutkim urządzeniem, które umożliwia nam wykonywania codziennych zadań oraz obowiązków, przez co wyniki są niezwykle miarodajne. Co więcej, należy nie zmieniać normalnego trybu życia i dnia. Spokojnie więc można:

– iść do pracy,

– na zakupy,

– intensywny spacer,

– prowadzić zaplanowane treningi sportowe. 

Na czym polega badanie serca przy wykorzystaniu holtera EKG?

Holter ekg jest badaniem elektrycznej czynności naszego serca. Jego minimalny czas trwania to jedna doba. Podczas użycia specjalistycznego urządzenia medycznego wykonywany jest ciągły zapis pracy serca. Dzięki temu możemy poznać dynamiczne zmiany, jakie zachodzą w pracy naszego mięśnia sercowego. Dzięki takim badaniom możemy wykrywać także utajone zaburzenia, które niejednokrotnie nie są widoczne na standardowym zapisie EKG. Co więcej, badanie przy użyciu holtera polega także na wykonaniu zapisu ekg nawet podczas snu. 

By wykonać badanie, musimy zamontować na naszym ciele specjalistyczną aparaturę rejestrującą, która swoją wielkością przypomina niewielki telefon komórkowy.  Na klatce piersiowej montowane są elektrody, które połączone są z rejestratorem. By całe badanie było w jak największym stopniu miarodajne, musimy prowadzić podczas użytkowania holtera tzw. dziennik aktywności. W praktyce oznacza to, że powinniśmy zanotować każde złe samopoczucie, zasłabnięcie, ból w klatce piersiowej czy wszelkie inne niepokojące objawy, wraz z dokładną godziną, w której miały miejsce. Po badaniu wszelkie uzyskane zapisy z holtera są interpretowane przez lekarza specjalistę. 

Zawał serca, pomimo tego, że niejednokrotnie niepozorny, może wywołać bardzo poważne, nieodwracalne wady w funkcjonowaniu naszego układu krążenia. By móc cieszyć się doskonałym zdrowiem oraz nienaganną kondycją naszego serca, warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne, takie jak holter ekg, które pozwolą na stałą kontrolę pracy naszego serca i dostosowanie do jego indywidualnych potrzeb właściwych metod leczenia.

Fot.: HappyEnd/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tworzenie własnej stacji pogodowej – poradnik dla pasjonatów elektroniki
Tworzenie własnej stacji pogodowej – poradnik dla pasjonatów elektroniki
Krok po kroku przewodnik, jak skonstruować własną stację pogodową. Idealne rozwiązanie dla entuzjastów elektroniki zainteresowanych meteorologią.
Roboty koszące: Przyszłość pielęgnacji trawników
Roboty koszące: Przyszłość pielęgnacji trawników
Roboty koszące, znane również jako roboty do pielęgnacji trawników, są innowacyjnym rozwiązaniem, które zdobywa coraz większą popularność wśród właścicieli domów i ogrodów. W tym artykule przyjrzymy się znaczeniu robotów koszących, ich korzyściom i kluczowym aspektom, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu.
Kosiarka samojezdna – co to jest?
Kosiarka samojezdna – co to jest?
Co to jest kosiarka samojezdna i kiedy ją warto użyć?
Ostatnie wpisy