poniedziałek, 5 czerwiec, 2023

|

13 czerwca nastąpiła poważna awaria teleskopu Hubble’a, która zatrzymała jego dalszą pracę. 

Uszkodzeniu uległ komputer zarządzający instrumentami naukowymi, w wyniku czego komputer główny przełączył się w tryb pracy awaryjnej, a sam teleskop przeszedł w stan offline. Technicy próbowali dokonać restartu systemu, jednak bezskutecznie.

Powrót w wielkim stylu

Teleskop Hubble’a był wyłączony z pracy przez ponad miesiąc czasu. Jednak 17 lipca nastąpił przełom i inżynierom udało się przywrócić mu sprawność. Przyczyną usterki był wadliwy obwód między jednostką sterującą zasilaniem a komputerem protokołów komunikacyjnych. Niedługo po wznowieniu trybu online, teleskop dokonał niesamowitych zdjęć. Widać na nich dwie galaktyki, między którymi zachodzi niezwykła interakcja. Jak nazwali to naukowcy: „wygląda to jak międzygalaktyczne tango”.

Spekulowano, że w wyniku tej awarii legendarne obserwatorium już nigdy nie wróci do pracy. Na całe szczęście technikom udało się przywrócić mu pełną funkcjonalność. Zgodnie z przewidywaniami teleskop Hubble’a powinien działać do 2040 roku.

Zdjęcie główne: Ricardo Esquivel/pexels.com

Adam Zadrożny
Odwieczny samouk, naprawiający większość usterek metodą prób i błędów. Nie stawia sobie jednak żadnych ograniczeń i próbuje zajmować się wszystkim, co tylko się da - od prostych urządzeń mechanicznych, po skomplikowaną elektronikę. Fascynuje się nowoczesną technologią, ale większe zaufanie pokłada w niezawodność sprzętu z ubiegłego wieku.

Napisz komentarz