PublicDomainPictures/pixabay.com

Urządzenia z tzw. drugiej ręki cieszą się sporą popularnością. Nie każdy przecież potrzebuje nowego laptopa, telewizora czy telefonu lub ograniczają go koszty. Przeglądając ogłoszenia, można znaleźć używany sprzęt w naprawdę dobrym stanie i korzystnej cenie.

Dzisiejsza technologia przyzwyczaiła nas do tego, że wszystko jest na wyciągnięcie ręki – wystarczy wyszukać interesujący nas produkt w Internecie. Oczywiście, jest dużo stron, na których można znaleźć używany sprzęt, jednak nadal istnieją także „fizyczne” miejsca, które możemy odwiedzić. Poszukiwania można zacząć nawet w zwykłych sklepach z elektroniką. Często znajdziemy tam urządzenia z tzw. outletu, czyli modele powystawowe, zwroty konsumenckie lub produkty z drobnym uszkodzeniem (np. zarysowaniem). Sprzedawcy chętnie odstąpią je po zaniżonej cenie, a te spokojnie posłużą nam jeszcze dłuższy czas.

Niektórzy być może już zapomnieli, ale nadal funkcjonują pchle targi. Miejsca, które tętniły życiem i handlem na przełomie wieków, może nie cieszą się już takim uznaniem, jak kiedyś, ale nieprzerwanie można znaleźć tam ciekawe rzeczy, w tym sprzęt elektroniczny. Zaletą takich bazarów jest z pewnością możliwość obejrzenia urządzenia na miejscu, samodzielna ocena stanu technicznego i wytargowanie korzystnej ceny.

Clem Onojeghuo/unsplash.com

Można powiedzieć, że większość pchlich targów przeniosła się dzisiaj do Internetu. Trudno się dziwić, jest to bardzo wygodne zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego. Aby zbyć jakiś towar, wykonujemy zdjęcia, dodajemy opis i zamieszczamy ogłoszenie w sieci. Zainteresowana osoba sama się do nas zgłosi.

Jako osoby zainteresowana kupnem, możemy przeglądać setki ogłoszeń, porównać szybko taki używany sprzęt z nowym na stronie producenta, a nawet się potargować. Na koniec kurier przywiezie nam paczkę pod drzwi. Jeśli poszukujesz urządzeń z drugiej ręki w Internecie, możesz odwiedzić poniższe witryny.

Facebook Marketplace

Facebook już dawno przestał być platformą tylko do rozmów i zdjęć. Od dłuższego czasu można zamieszczać tam ogłoszenia dotyczące kupna–sprzedaży. Marketplace powstał głównie po to, aby uporządkować coraz liczniej powstające grupy sprzedażowe. Tak naprawdę, obie funkcjonalności działają równolegle i tylko od nas zależy, z której skorzystamy. Większość ofert na Facebooku wystawiana jest przez prywatnych użytkowników, a proces kupna odbywa się zazwyczaj przez wysyłanie prywatnych wiadomości. W ten sposób możemy łatwo dogadać się co do ceny, wysyłki i szczegółów transakcji.

OLX

Chyba najbardziej znany tego typu serwis w Polsce. Starsi użytkownicy mogą kojarzyć go jeszcze pod nazwą Tablica.pl. Często reklamowany jako miejsce lokalnych ogłoszeń. OLX jest świetną platformą do wyszukiwania używanego sprzętu. Zapewnia bardzo sprawny kontakt ze sprzedającym oraz bezpieczną opcję dostawy, która chroni nas przed oszustwem i stratą pieniędzy – tzw. Pakiet Ochronny.

Allegro Lokalnie

Drugi największy portal z używanym sprzętem obok OLX. W przeciwieństwie do zwykłego Allegro na Allegro Lokalnie znajdziemy ogłoszenia prywatnych osób. Tak jak na tradycyjnej wersji portalu możemy skorzystać z opcji „Kup teraz” lub „Licytuj”. Oprócz tego widnieją tam też standardowe oferty, które działają jak te na OLX – należy skontaktować się ze sprzedającym i uzgodnić szczegóły transakcji.

Inne portale z używanym sprzętem

Istnieje oczywiście znacznie więcej portali, m.in.:

  • Sprzedajemy.pl;
  • Gumtree;
  • Pokato.pl;
  • Gratka.pl;
  • Bazos.pl;
  • LESS_.

Większość wymienionych wyżej witryn funkcjonuje na podobnej zasadzie. Znajdujemy interesujący nas sprzęt, dogadujemy się ze sprzedawcą, dokonujemy opłaty i otrzymujemy produkt. Ostrzegamy jednak, że łatwo natknąć się na internetowych oszustów i w dużej ilości przypadków odzyskanie utraconych pieniędzy jest potem trudne. Przypominamy, aby zawsze starać się dokonywać bezpiecznych zakupów i nie wyświetlać podejrzanie wyglądających linków zamieszczanych w ogłoszeniach.

Fotografia główna: PublicDomainPictures/pixabay.com

Adam Zadrożny
Odwieczny samouk, naprawiający większość usterek metodą prób i błędów. Nie stawia sobie jednak żadnych ograniczeń i próbuje zajmować się wszystkim, co tylko się da - od prostych urządzeń mechanicznych, po skomplikowaną elektronikę. Fascynuje się nowoczesną technologią, ale większe zaufanie pokłada w niezawodność sprzętu z ubiegłego wieku.

Napisz komentarz